Всяка година преди великденските празници започват проверките на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Междувременно класическите български зеленчуци се превърнаха в екзотична храна. На места цената на чушките достигна 10 лв. за килограм.
По същия начин стои въпросът с картофите, тиквичките, патладжаните. Някои потребители сравниха тези цени с килограм месо.
Агенцията по храните проверява агнешкото месо, козунаците, яйцата. Тази година има изискване за два печата върху агнешкото– синият е за месо, произведено в България, а червеният за животни, отгледани в друга държава, но заклани у нас.
Инспекторите съветват потребителите трябва внимателно да четат етикетите на козунаците.
Икономистът Георги Вулджев отбеляза пред Bulgaria ON AIR, че инфлацията расте на годишна база, но все пак цените на редица продукти падат.
"Очакванията ми са, че инфлацията ще се забавя все повече. С ръста на цените на много стоки растат и доходите. Досега бяхме в икономически бум, но сега излизаме от него“, коментира той.
„В началото на годината наблюдаваме засилване на инфлацията, но това ще бъде временно. Но това върви с очакване за потенциална икономическа криза на пазара. Българите казват, че искат да потребяват българското, но винаги купуват най-евтиното. Икономиката се развива и стандартът на живот се покачва", посочи още той.
Владимир Иванов от Държавната комисия за стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) подчерта, че има световна тенденция за намаляване на цените на хранителните продукти.
"Конкуренцията е във свръхразмери. Не трябва да се очакват резки поскъпвания или поевтинявания. Тенденцията е все пак продуктите да поевтиняват“, заяви той.
„Чушките стигнаха и до 10 лева, но зависи от произхода на чушката. През декември и януари няма български чушки. Държавите, от които традиционно внасяме, преживяха наводнения – това повишава цената. Пазарът е добре конкурентно балансиран. Нека българинът избере българското", категоричен бе той.