IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преди протеста на биофермерите спешно променят наредбата за сектора

Земеделците не се отказват от насрочения за 9 април протест

13:25 | 08.04.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Агроминистерството променя спешно наредбата за биопроизводството в навечерието на насрочения от фермерите протест на 9 април. Според биоземеделците санкциите, предвидени в Наредба № 5 от 2018 г. за сектора, ще ги съсипят. Миналата седмица в писмо до премиера биопроизводителите поискаха оставката на земеделския министър.

Сега земеделското министерство е публикувало за обществено обсъждане две промени в наредбата, предложени преди месеци от биопроизводителите – те засягат отнемането на сертификата, ако в продукцията бъде открито замърсяване, и вземането на проби от стопани, които две години вече са работили без химикали и предстои да получат биосертфикат. 

Министерството предлага, когато операторът няма вина за замърсяването на продукцията, да не се налага най-тежката мярка (отнемане на сертификата).

Въпреки че част от санкциите в наредбата се смекчават, Българска асоциация „Биопродукти“, няма да отменя протеста, заяви пред Investor.bg представителят на асоциацията Веселина Ралчева.

Тя поясни, че замърсяването може да се дължи на пръскане със самолет, на намиращите се около биофермата конвенционални култури или да настъпи при транспорта. Според нея вместо да се отнема сертификатът на фермера, в такъв случай продукцията трябва да бъде блокирана, да се разследва причината и ако продуктите са безопасни, да бъдат продадени не като био-, а като конвенционални.

Другата промяна в наредбата също е предложена от Асоциацията. Ралчева коментира, че ако млад фермер отглежда 15 вида зеленчуци, преди да получи биосертификат, той ще трябва да плати 15 проби по 300 лв. или 4500 лв., преди да излезе на пазара.

Веселина Ралчева определи предложените промени като „панически опит за спасяване на положението“. По думите й наредбата е написана така, че да съсипе биопроизводителите и „да държи в шах целия сектор“. 

В писмото си до премиера миналата седмица биопроизводителите сигнализираха, че са отнети разрешенията на две от най-големите и най-стари сертифициращи фирми в страната.

Директорът на Дирекция „Растениевъдство и биологично производство“ в Министерството на земеделието Михаил Карабельов коментира пред БНР: „Тези две фирми са едни от големите. Нашите проверки за издаване на разрешение минават през административни проверки на документацията и физически проверки в офиса, така че да получим увереност, че е налице ресурсна обезпеченост и персоналът е достатъчно компетентен. Не получихме такава увереност“.

„В случай на установени пропуски и несъответствия изпращаме уведомление до лицето. Има 7 дни, в които може да отстрани непълнотите и несъответствията. Първата фирма не отстрани нито едно от несъответствията, а те бяха значителен брой“, каза той.

В момента разрешение от Министерството за контролна дейност за биологично производство имат 15 фирми, като една от тях преустановява дейност.

Обяснението на едната от сертифициращите фирми, загубили лиценза си, е съвсем различно. Изпълнителният й директор Анна Карова отбеляза: „Ние публично критикувахме някои абсолютно неприемливи текстове на Наредба 5. Тя въведе изключително рестриктивни текстове, които за нас биха довели до отказ от биологичното земеделие на редица фермери, биха нанесли сериозни финансови щети и санкции...Такива рестриктивни мерки в цяла Европа няма, дори и в цял свят“.

„Ще търсим защита на нашите права пред всички български и европейски институции“, категорична бе Карова.

Според нея в отказа са вписани „изключително дребни и формални забележки, които се дължат на различно тълкуване на текстове“ и те ще бъдат обжалвани. Анна Карова подозира режисирана атака.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:24 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още