Имотният скандал премина в остра политическа фаза
В. Сега
Скандалът с евтини апартаменти за хора от властта продължава да се разраства и заплашва да предизвика нови, тежки трусове в политиката и в държавната власт. Заради силния обществен отзвук различните политически сили опитват да извлекат максимални дивиденти, като вадят нови и нови случаи. Премиерът Борисов опита да направи Голям шлем, за да тушира негативните ефекти за управлението на ГЕРБ. Президентът Радев също се намеси и предупреди, че има сериозен проблем с държавността. Премиерът прати в отпуска или направо в оставка шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, шефа на Националното следствие Борислав Сарафов и председателя на ВКС Лозан Панов. В пълен синхрон по същото време главният прокурор Цацаров нареди проверки срещу тримата. Пак тогава Борисов номинира за министър на правосъдието Данаил Кирилов. Той ще замени Цецка Цачева, която "падна жертва" в началната фаза на имотния скандал. В ранния следобед Борисов нареди и да спре строежът на скандалния небостъргач "Златен век".
НАП стресна данъкоплатците с предупредителни писма
В. Сега
Хиляди данъкоплатци получиха тези дни електронни писма от НАП с предупреждението да декларират всичките си доходи, получени през 2018 г. Приходната агенция напомня, че крайният срок за обявяване и плащане на налога е 30 април, както и че разполага с информация за изплатените доходи, различни от трудови. "Уведомяваме Ви, че ще осъществяваме постоянно наблюдение върху поведението на лицата, за които има данни за получени доходи", се посочва в писмото. Всеки данъкоплатец, който разполага с персонален индентификационен код (ПИК) или електронен подпис, може да направи справка в сайта на приходната агенция за изплатените му през миналата година суми и удържания данък. От началото на тази година законова промяна задължи всички фирми да подават специални справки към НАП за изплатените от тях доходи по трудови и извънтрудови взаимоотношения. Целта е от догодина данъчните декларации за доходите на гражданите да бъдат попълвани от НАП.
Строим нов далекопровод за Гърция с пари от ЕК
В. Монитор
Нов далекопровод , който ще свързва централите на комплекса „Марица изток“ със съседна Гърция предстои да бъде изграден, за целта България получава 29 млн. евро от ЕК, това е решено на срещата на високо равнище в Букурещ, съобщи на форума за пакета „Чиста енергия“ в Стара Загора зам.-министърът на енергетиката Жеко Станков. Между 600 и 700 мегавата от родното електропроизводство заминава дневно за трети държави в региона, а в момента цената в Гърция е доста по-висока от тази у нас. Той е категоричен, че това е една от възможностите за финансовото стабилизиране на държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, която въпреки проблемите си през първия месец от годината е излязла на печалба от 10 млн лв.
Дават 1млрд. лв. повече за пенсии и образование
В. Труд
Точно 1 млрд. лв. повече ще бъдат похарчени за пенсии и образование с бюджета за 2020 г. Това са секторите, към които ще бъдат насочени най-много допълнителни средства, става ясно от средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите. Само за изплащане на пенсии за следващата година са предвидени 10,568 млрд. лв., което е увеличение с 534 млн. лв. От 1 юли тази година се очаква пенсиите да бъдат вдигнати с 5,7%, а след 12 месеца – с още 5,3%. Общата сума, предвидена в бюджета за 2020 г. за социално подпомагане и грижи, е 14,738 млрд. лв., като тук влизат и пенсиите. Оказва се, че всеки трети лев от всички разходи на хазната, или точно 32,2%, ще отива за изплащане на пенсии, социални помощи, обезщетения за безработица, детски, за хора с увреждания и др. социални дейности. Оказва се, че всеки трети лев от всички разходи на хазната, или точно 32,2%, ще отива за изплащане на пенсии, социални помощи, обезщетения за безработица, детски, за хора с увреждания и др. социални дейности.
146 са малките самолети у нас, любителите пилоти със сертификат са 276
В. 24 часа
Има и други машини като разбилата се чесна, които са вписани в регистри в страни от Европейския съюз 312 въздухоплавателни средства са записани в регистъра на Главна дирекия “Гражданска въздухоплавателна администрация”. Сред тях има 16 хеликоптера и два балона, както и ултралеки самолети. 146 от самолетите са от т.нар. лека авиация - малки, с тегло под 2000 кг. А с марката “Чесна”, но с различните модификации, са 36 машини. Броят на малките самолети бе съобщен преди два дни от шефа на Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” Станимир Лешев. Има самолети, които са регистрирани в други страни, както “Чесна П210Н” на Георги Бошнаков, която се разби в македонските планини - тя е в регистъра на Германия, но домуваше на летището в Лесново. Знае се неофициално и за други машини, които са в регистри на европейски страни, като например един “Лиър джет”, който е във Франция.