"Еврохолд" и "Индия пауър" също подадоха оферти за ЧЕЗ в България
в. 24 часа
Постъпили са обрързващи оферти за купуването на българските активи на ЧЕЗ от най-голямата публична финансова група "Еврохолд" и индийската "Индия пауър", съобщиха за "24 часа" от ЧЕЗ в Прага. "Еврохолд" сама съобщи намеренията си чрез свое изявление. От компанията уточняват, че участват самостоятелно в процедурата и не е партньор с някой от останалите кандидати. Еврохолд ще финансира сделката със собствени средства и с подкрепата на водещи западноевропейски банки.
От българската компания "Инерком", която също е кандидат купувач, отказаха коментар, но по неофициална информация очакват изхода от делото във ВАС за отказа на КЗК за сделката.
Храните ще поскъпнат средно с 2% заради толтаксите
в. 24 часа
Хранителните стоки ще поскъпнат средно с 2% след въвеждането на толтаксите от 16 август, стана ясно на пресконференция на регионалния министър Петя Аврамова след срещата ѝ с превозвачите. Най-малко е увеличението при цените на месото - с 0,22%, а най-голямо е при безалкохолните и минералните води - 3,89%, показват изчисленията на министерството. Билетите за автобус пък ще се увеличат в зависимост от разстоянието от 1,6 до 8,7%.
Шефът на КПКОНПИ е ипотекирал терасата, която уж не притежава
в. Сега
Шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев е ипотекирал в банка част от жилищния си имот, за която самият той отрече да е формално негова собственост. Става въпрос за терасата от 186 кв. м към тризонета на Георгиев, която е в нотариалния му акт, но той не я декларира, защото била обща част от кооперацията. БТВ разполага с договора за ипотечен кредит, с който Георгиев купува апартамента. Там терасата фигурира като негова собственост.
През април 2017 г. Георгиев придобива апартамент срещу сумата от 293 000 лева. Сделката е финансирана с банков кредит от 189 500 лева. От Антикорупционния фонд съобщиха, че въпросната тераса е със зимна градина и сауна за шест души. В имуществената си
декларация обаче шефът на КПКОНПИ я пропуска, обявява само апартамент от 156 квадрата и тераса от 48 квадрата.
Протест иска оставката на шефа на Антикорупционната комисия
в. Сега
Десетки граждани протестираха вчера вечерта пред сградата на Антикорупционната комисия в столицата с искане председателят ѝ Пламен Георгиев да подаде оставка, предаде БНР. „Този човек не за първи път демонстрира нарушаване на законите. Докато е на този пост, прикри имотните далавери на Делян Пеевски, прикри премиера Борисов относно скандала „Ало, Ваньо“, когато още беше прокурор, също така апартамента на Владислав Горанов и имотните далавери на Цветан Цветанов“, каза Петър Кържилов, един от организаторите на протеста.
Брюксел дава на общините хиляди ваучери за безплатен Wi-Fi
в. Сега
ЕК отправя покана до общините в ЕС да кандидатстват за 3400 ваучера по 15 000 евро, с които да създадат безплатна Wi-Fi мрежа на обществени места, включително градски зали, обществени библиотеки, музеи, паркове и площади. Първата покана за кандидатстване бе отправена през ноември 2018, като над 13 000 общини от цяла Европа внесоха кандидатури и получиха 2 800 ваучера.
Бъдещи пенсионери взимат жилища край плажа
В. Труд
Българите все по-уверено утвърждават позициите си на пазара на ваканционни имоти. В Созопол те представляват 34% от всички купувачи, руснаците са 30%, а сделките с граждани от Украйна са 17%, сочат данни на компания за недвижими имоти. Родните клиенти могат да се разделят на две основни групи, уточняват от
компанията.
Харчим 14% повече за тото и билети на късмета
В. Труд
Хората все по-често търсят късмета си като пускат тото фишове или трият лотарийни билети. В резултат приходите от хазарт в държавния бюджет нараснаха с близо 14%. През 2018 г. платените такси за организиране на хазартни игри са на стойност 157,29 млн. лв., пише в отчета за изпълнение на бюджета на Министерството на финансите. Това е с 13,7% повече спрямо 2017 г., когато организаторите на хазартни игри са внесли в хазната 138,31 млн. лв.
БГ учени правят умни хладилници и защити срещу кибератаки
в. Монитор
Умен хладилник, който да използва възобновяеми енергийни източници и осигуряването на интелигентни мрежи срещу кибератаки, са два от проектите, по които работят български учени от Техническия университет –София. Те са част от финансираните по рамковата програма „Хоризонт 2020“, с които страната ни е успяла да привлече малко на 76,5 млн. евро за участието ни в общо 504 проектни консорциума. Проектът CryoHub има за цел внедряването на криогенното съхранение на енергия с течен въздух в промишлените хладилници за охладени и замразени храни.
Вторият проект от рамковата програма с участието на ТУ – София е SPEAR и има за задача подобряване на киберсигурността. Той открива и реагира на кибератаки, използвайки нови технологии и възможности.