ГЕРБ се уплаши от сблъсък с хазартния бизнес
В. Сега
Очертава се напрежение между партньорите в управляващата коалиция заради буксуването на промените в Закона за хазарта, предложени от депутати от "Обединени патриоти". От ГЕРБ умишлено не придвижват проекта, който отлежава вече близо година. Текстовете, внесени по настояване на Валери Симеонов от негови колеги, целят ограничаване на рекламите на игри на късмета, както и продажбата на лотарийни талони само на места, лицензирани за хазартна дейност. Вече няколко пъти през март на председателски съвети патриотите са настоявали законопроектът да бъде включен в дневния ред на парламента, но напразно. От ГЕРБ смятат, че темата била "деликатна" и не било добре да се повдига точно преди избори. Валери Симеонов обаче заяви пред в. "Сега", че държи на предложенията си. Той призна, че "всичко в момента зависи от ГЕРБ". "Не искам да се случи същото като със закона за вероизповеданията", каза още той, припомняйки разрива в коалицията заради предложената данъчна амнистия за мюфтийството, за която ГЕРБ се оказа в комбина с ДПС. Председателят на водещата бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) неохотно и уклончиво отговори на въпрос на в. "Сега" какво се случва с промените за хазарта: "Ще станат, когато им дойде времето". По думите й нямало срок, в който те да се гледат.
Тютюнопроизводители и НАП спорят има ли данък върху субсидиите
В. Сега
Вече няколко месеца тютюнопроизводители спорят с НАП дали получените до миналата година национални субсидии трябва да се обложат с данъци. Земеделците настояват, че получените от държавата помощи, отпуснати им, за да се откажат от тютюна и да се насочат към друга дейност, са необлагаеми. Миналата есен приходната агенция оповести, че 50 000 стопани, в това число и тютюнопроизводители, не са платили данъци и осигуровки за получените през 2017 г. субсидии, като голяма част от тях въобще не са ги декларирали и дори са пропуснали да обявят приходите си от продажби. Сумата на недекларираните субсидии за 2017 г. е 120 млн. лв. по първоначални разчети на НАП. Националната асоциация на тютюнопроизводителите опроверга появилата се тези дни информация, че са договорили с НАП разсрочване на близо 40 млн. лв. налози на своите членове, дължими през последните пет години. "Нашата твърда позиция е, че субсидиите по Схемата за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, са необлагаеми. Няма как да договорим разсрочване на нещо, за което според закона не се дължат данъци", коментира пред в. "Сега" председателят на сдружението Цветан Филев.
Круизният туризъм у нас излиза от кризата
В. Монитор
След като през последните години големите пасажерски компании избягваха региона заради геополитическата обстановка, сега те отново проявиха интерес да включат в своите маршрути черноморски пристанища. Очаква се през месец май на пристанище Варна да акостира лайнер със 700 души на борда, съобщава БНТ. "Индикациите са налице, че все пак върви нагоре трендът след тези няколко, така да се каже, нестабилни години, тъй като в самото Черно море по-рядко започнаха да влизат кораби и оттам естествено и ние като морска държава страдаме", коментира началникът на Морска гара – Варна, кап. Александър Аврамов. През миналата година на пристанищата ни не акостира нито един пасажерски кораб, което нанесе сериозен удар върху бизнеса по Черноморието. "Общо взето, целият град търпи загуби. Когато има кораб с толкова много туристи, те оставят средствата си тук - използват туристическите обекти, които са тук, посещават ги, а също така и ресторанти, кафенета", допълва Аврамов. Преди кризата у нас са акостирали средно по 25 круизни кораба годишно с над 800 туристи на борда. 2014-а беше най-силната година - с 36 посещения, след което започна спад.
Неизрядните платци печелят от промените в ГПК
В. Труд
В комисиите на Народното събрание отново се обсъждат евентуалните изменения и допълнения в Гражданскопроцесуалния кодекс по предложение на председателя на правната комисия в НС и група народни представители. От поправките, разбира се, ще има и печеливши – ползата ще бъде за неизрядните длъжници. Техният брой напоследък се понижава, което се случва паралелно с намаляването на обема на необслужваните кредити. Освен това ще възникнат ползи за адвокатите, които се занимават с тези случаи, тъй като за тях ще има повече работа и съответно допълнителни доходи. Идеите в законопроекта на практика противоречат на решение на Конституционния съд №12/2/10/2012 г. относно конкретната част от ГПК и поради това – на Конституцията. Това не е първият опит за заобикаляне на споменатото решение. Подобен законопроект вече е предлаган веднъж. Изложените тогава мотиви обаче не опровергават нито едно от основанията на Конституционния съд за запазване правата на кредиторите – държавните институции, общините и банките, при събирането на вземанията им. Освен това оценката на въздействието на този законопроект е с незадоволително качество, тъй като не отчита рисковете за икономиката и държавния бюджет от изключването на банките от този списък кредитори.
Цената на вносните домати и краставици пада
В. 24 часа
Индексът на тържищните цени / ИТЦ/, който отразява цените на хранителните стоки на едро, тази седмица се понижи с 0,25 на сто - от 1,558 на 1,554 пункта, съобщава Държавната комисия по стоковите борси и тържищата / ДКСБТ/. Последните четири седмици нивото на ИТЦ е без особена промяна.Базовото ниво на индекса - 1,000, е от 2005 година. Доматите от внос поевтиняват тази седмица с 0.9 на сто, до 2,25 лева за килограм, а цената на краставиците от внос пада с 27,5 на сто, до 1,58 лева за килограм. Картофите поскъпват с 1,8 на сто и се продават по 1,16 лева за килограм на едро. Морковите се търгуват по 1,08 лева за килограм. Зелето поевтинява с 3,6 процента, до 1,35 лева за килограм. Ябълките поевтиняват с 1,0 на сто, до 1,02 лв./кг. Цената на портокалите се понижава с 2,3 на сто, до 1,25 лева за килограм. Мандарините поевтиняват с 3,0 на сто и се търгуват по 1,60 лева за килограм. Бананите поевтиняват с 1,4 на сто, до 2,10 лева за килограм. Лимоните се продават по 1,75 лева за килограм. Кравето сирене поскъпва с 0,5 на сто и се търгува по 5,93 лв./кг; кашкавалът, тип "Витоша", поевтиня с 0,6 на сто и се купува по 10,04 лв./кг