В България твърди горива за отопление се използват в голяма част от домакинствата — около 40%, като употребата на дърва (малко над 33%) е повече от четири пъти по-висока от тази на въглища (7,5%). 91% от печките на дърва и въглища са нискоеfективни. Това показва доклад, базиран на национално представително проучване, извършено от Маркет линкс и проведено през септември 2018 г. по поръчка на сдружение „За Земята“, съобщи организацията.
Според проучването малко хора разбират връзката между замърсяването и твърдите горива. В момента редица общини планират подмяна на печки като стъпка срещу мръсния въздух.
Процентът на използващите дърва и въглища домакинства в малките населени места е по-голям, но дори в големите градове, включително София, делът им е значителен. Домакинствата с най-ниски доходи повече ползват твърди горива.
Докато въглищата се използват основно от най-бедните, то употребата на дърва, макар и да намалява с увеличаване на дохода, остава съществен процент и сред по-богатите домакинства.
„91% използват нискоефективни до средноефективни уреди. Резултатът е голямо количество вредни емисии при изгарянето“, коментира Ивайло Попов от „За Земята“.
Повечето хора осъзнават, че мръсният въздух причинява сериозни здравословни проблеми (около 76%), но значително по-малко – около 56%, приемат, че отоплението с дърва и въглища има сериозен принос за това замърсяване.
Колебаещите се са малко над 20%.
Така може да се заключи, че има съществено неразбиране за връзката между влошаването на здравето и употребата на тези горива.
Близо 29% от използващите дърва и малко над 42% от използващите въглища биха се включили в подмяна на печките, ако има такива програми. Но делът на тези, които не биха променили начина си на отопление, остава висок.
От „За Земята“ считат, че с цел по-чист въздух може да се въвеждат зони с ниски емисии (включително забрани за горене на дърва и въглища). Природозащитниците настояват за комплексна информационна кампания за негативните ефекти върху здравето в комбинация със стимули за подмяна на уредите.
Повечето запитани при подмяна биха предпочели финансова помощ като процент от цената пред нисколихвен кредит.
Помощ за подмяна на отоплението в комбинация с поставяне на изолация и подмяна на дограма е по-желана, особено сред тези, които предпочитат директна помощ, а не заем. Около половината отопляващите се с дърва или въглища предпочитат да продължат да се отопляват с твърдо гориво, но с по-високоефективни уреди.