IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преглед на печата за 11 март

07:54 | 11.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Потопът в с. Бисер вече струва над 1 млн. лв. на данъкоплатците
В. Сега

Данъкоплатците продължават да са единствените, които са "наказани" заради наводнението в хасковското село Бисер на 6 февруари 2012 г. Докато пострадали от стихията печелят нови дела за обезщетения, наказателният процес за трагедията вече година и половина е без движение. Проверка на "Сега" в съдебните регистри показва, че на първа инстанция са приключили още няколко от гражданските дела, заведени от пострадалите. Те са успели да осъдят Министерството на отбраната и Община Хасково за общо над 256 хил. лв. компенсации за имуществени и неимуществени вреди. Досега спечелените дела бяха за над 850 хил. лв. Така общата сметка дотук е над 1.1 млн. лв. На пострадалите освен пари за унищожените им имоти и покъщнина, им се присъждат и обезщетения за претърпените негативни емоции - страх и стрес от загубата на дома и поминъка. Предстои Софийският градски съд да се произнесе по още над 10 дела по казуса, които са насрочени за следващите месеци. Затова може да се предположи, че сметката ще продължава да набъбва. 

Хладилникът "гълта" 49 лв. годишно за ток
В. Сега

Хладилникът "изяжда" около 50 лв. годишно от бюджета на българското домакинство. С този резултат България се оказва с найниски разходи на населението по това перо в ЕС, сочат данните на Евростат. Малко повече плащат в Литва и Унгария, където средната сметка за тока на хладилника е съответно 55-56 лева. Причината не е, че в трите държави се ползват най-много енергоспестяващи хладилници, просто цените на тока за бита са най-ниски. Средно в ЕС разходът е двойно по-висок - 102.40 лева на година. А в скъпи държави като Дания, Германия и Белгия плащат между 136 и 156 лв. за студено съхранение на хранителните продукти. Данните на Евростат са за домакинства, които харчат 2500 - 5000 киловатчаса за електроенергия и които ползват нови  хладилници - енергоспестяващи тригодишни с фризер от класа А++. А това уточнение означава, че голяма част от българското население не е обхванато от тази статистика и плаща значително повече заради ползването на по-стара бяла техника, която харчи повече ток.

Схема с БГ номера жили румънци със запорирани коли
В. Монитор

Схема с БГ номера за коли, които се карат в Румъния, жили стотици годишно със запорирани автомобили. Това съобщи за „Монитор“ частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов. От преди няколко години в Северна България е много разпространена схема, при която малоимотен български или румънски ром регистрира у нас фирма, на чието име започва да пазарува коли втора ръка. След това возилата се продават на румънци, които ги карат в родината си с пълномощно, за да избегнат плащането на местни данъци и застраховки „Гражданска отговорност“. Оказало се обаче, че често собственикът на возилата задлъжнява или към държавата, или към кредитна институция и няма как да плати борча си. Затова българските ЧСИ-та запорират автомобилите, които се водят актив на фирмата му.

Немски пенсионери откриват летния сезон край Варна
В. Труд

Немски пенсионери ще са първите организирани туристи, които ще дадат ранен старт на летния сезон във Варна. Те пристигат на 23 март за СПА ваканция, съфинансирана от здравната каса на Германия, съобщиха от общината след участие в туристическата борса ITB в Берлин. Тази година първата група ще отседне в комплекс „Слънчев ден“, но ще е редуцирана двойно до 60 души, тъй като няма директен чартър и се налага туристите да летят през Виена, каза за „Труд“ Красимира Георгиева, представител на „Кur Club“. Немският туроператор работи с България от 1994 г., като осигурените от него групи идват от ранна пролет и закриват сезона към края на октомври. Пакетните програми са 3-седмични, струват над 1200 евро, а отделно гостите доплащат за екскурзии и разкрасителни процедури. Повечето са хора с добри пенсии, сред тях има доайени като 92-годишна дама, която посещава България от старта на програмата. Новите попълнения обаче намаляват.

368 неизвинени за БСП заради бойкота, но пак получават заплати
В. 24 часа

За февруари не са глобени за бягство от работа. Но и за следващия месец ще вземат по 1/3 от заплатата 368 неизвинени отсъствия от пленарната зала имат депутатите от БСП през февруари, става ясно от пусната справка на сайта на Народното събрание. Това е месецът, в който БСП напусна Народното събрание, а в цифрата не са включени бягствата им от комисии. Въпреки отсъствията си червените са взели пълни февруарски заплати - изплатени са им общо 394 хиляди лева, стана ясно пък порано от справка от администрациятана НС за “24 часа” по Закона за достъп до обществена информация. БСП напусна парламента на 18 февруари. Решението за това бе взето ден по-рано от Националния съвет на партията по предложение на лидерката Корнелия Нинова. Причината - несъгласие с приетите промени в Изборния кодекс. Така през февруари червените работиха само половин месец, но взеха парите си за цял.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:36 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още