ЕК критикува България за прикриването на финансови престъпления на политици
В. Сега
Европейската комисия отправи остри критики срещу България, че не прилага ефективни мерки срещу корупцията и прането на пари. В доклада за икономическия напредък на страните Брюксел посочва, че у нас потенциалните финансови престъпления не се разследват както трябва. 2/3 от сигналите за съмнителни сделки, които банки и други финансови институции пращат към звеното за финансово разузнаване в ДАНС, засягали "местни видни политически личности", но правоприлагащите органи не са предприели "подходящи последващи действия", сочи докладът. България не е направила анализ какво пречи тези случаи да бъдат разследвани и изпратени в съда с необходимите доказателства. Според ЕК ограничените финансови разследвания и финансово профилиране пречат ефективно да се възстановяват активи по дела за организирана престъпност и корупция. Еврокомисията отправя специална препоръка към българските служби и прокуратурата да покажат "стабилни резултати при ефективното разследване и наказателно преследване на случаите на корупция по високите етажи, включително с участие на политици". Брюксел подчертава още, че страната ни трябва да обърне по-сериозно внимание на риска от корупция, защото извлечените облаги от това престъпление после стават предмет на престъплението “изпиране на пари".
Депутатите най-сетне намериха време за мерки срещу наргилетата
В. Сега
С пълно единодушие здравната комисия в парламента прие на първо четене промени в Закона за здравето, внесени от Валери Симеонов и група народни представители. С промените се цели забраната на продажба на продукти за "водна лула", които не съдържат тютюн, на лица под 18 години и приравняване с режима за забрана на тютюнопушенето. С поправка в Закона за закрила на детето се предлага забрана за продаването им на деца. Глобите за пушене на цигари в закрити обществени помещения да важат и за наргилетата, се предлага в проекта. Поправките бяха приети без депутатите от БСП, а другите партии не пропуснаха да направят политически въпрос от това. НФСБ изразиха надежда, че промените ще бъдат подкрепени от червените депутати въпреки бойкота. „Да сте чули децата да се делят на управляващи и опозиция. Всички искаме да бъдат здрави. И затова се учудвам на опозицията, като че ли не искат техните деца и избиратели да са здрави“, обясни Георги Колев от партията. От ГЕРБ също заявиха, че се надяват на пълна подкрепа в пленарна зала, тъй като става дума за здравето на децата. Именно ГЕРБ обаче вече осми месец не успява да събере воля да се занимае с аналогичен законопроект на здравното министерство, в който също става дума за здравето на децата. Инициативата на МЗ беше обявена миналия август, но не стигна доникъде.
10 на ден се жалят от имотната мафия
В. Монитор
По десет жалби на ден срещу имотната мафия постъпват при разследващите в цялата страна. Това научи „Монитор“ от справка при нотариусите и МВР. Първите подавали сигнали към вътрешното ведомство, а другите ловили мошениците. Най-честите опити за измами ставали с фалшиви лични карти и с менте завещания. В момента, в който нотариусите виждали нещо нередно, веднага подавали сигнал до правоохранителните органи.
Само за две години подадените оплаквания към МВР и прокуратурата били над 7000, научи „Монитор“. Това прави по поне 10 опита на ден за измами. Само преди седмица прокуратурата и СДВР разбиха банда, в която участвал бивш нотариус, наказван над 10 пъти. Той, както и още трима членове от бандата, се сдобиха с обвинения за измами заради опити да отмъкнат апартаменти на възрастни и психически нестабилни хора. Според данните на разследващите, само за последната година бандата е направила опит да задигне 23 жилища.
„Росатом” представи система за контрол на средствата
В. Труд
„Прозрачността и контролът върху стойността и бюджета във всеки един етап от строителството превръщат един проект в икономически изгоден и максимално привлекателен.” Това изтъкна директорът по капиталови инвестиции, държавен строителен надзор и държавна експертиза на „Росатом“ Генадий Сахаров по време на работната среща между част от ръководстовото на държавната корпорация, представители на българската и руската асоциации на организациите в атомната индустрия, независими експерти по ядрена енергетика и университетски преподаватели. Той запозна участниците в срещата с иновативната система Total Cost Management Nuclear Construction (TCM NC), която позволява ефективно да се оценява, контролира и управлява стойността на различни проекти и сроковете за тяхното изпълнение. Програмата е създадена от екип на „Росатом“ на базата на богатия международен опит, като руската корпорация е пионер в прилагането й за атомния сектор. Определяйки точно стойността на изграждането на проекта във всеки един момент, тя дава възможност за прецизни прогнози, които подпомагат контролирането на бюджета и проследяването на неговото изпълнение. Методът, изграден на базата на най-съвременните цифрови технологии, позволява да се вземат решения на всички нива на управление и е приложим във всички сфери на бизнеса.
Вече онлайн банкирането по-евтино, поскъпва на гише
В. 24 часа
Таксите за откриване на сметка и теглене на пари са се увеличили Банките предлагат и разплащателна сметка за бедни - без пари или срещу символична сума Онлайн банкирането става поевтино, докато физическото обслужване на клиенти в офисите на банки поскъпва. Това може да се направи като извод от данните на БНБ за средния размер на таксите, събирани от финансовите институции. Информацията отразява цените на услугите до 31 декември 2018 г. Откриването на разплащателна сметка в офис е поскъпнало с 5 стотинки за една година. Но ако се издава дебитна карта, услугата поевтинява. При някои от таксите увеличението е скрито - например през 2017 г. внасянето на пари до 4161 лв. е било с нулева такса. През 2018 г. същата услуга е без такса, но за по-малка сума - до 3889 лв. По-скъпо струва и тегленето на пари на каса в банков офис. Анализът на данните показва, че чрез нивата на таксите банките опитват да стимулират клиентите си все повече да избират да управляват парите си онлайн, което излиза с 50% по-евтино от обслужването в офис. Изчисляването на среден размер на таксите за основни операции, който банките нямат право да надвишават, бе въведено със закон.