IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Атанасов: Законовите промени в ГПК за банките не решават цялостния проблеми

С предложенията омбудсманът по сложен и мъгляв начин се опитва да гарантира някакви права, смята ръководителят на Българския финансов форум

13:51 | 27.02.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Клиентите на банки могат да бъдат защитени от отнемане на имуществото им с минимални промени в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК). За пореден път обаче се стига до промени в законодателството "на парче", провокирани от писмо на Европейската комисия. Поправките няма да решат цялостния проблем. Това заяви пред БНР ръководителят на Българския финансов форум Георги Атанасов.

"С подобни инциативи проблемът няма как да се разреши, липсва политическа воля. Не може да се работи на парче, а онова, което се предлага, е точно това. Не е пълен пакет от мерки“, каза той.

С промени в Гражданско-процесуалния кодекс омбудсманът предложи длъжникът да има възможност да спре принудителното изпълнение с обикновено възражение, така че да се мине в процедура, с която да се провери дали наистина той дължи тези пари, както и дали има неравноправни клаузи, които го ощетяват. Едва тогава да се стигне до изпълнението, което иска банката. С текстовете се предлага в случаите, когато банката иска да издаде заповед за незабавно изпълнение, да предоставя пред съда и договора, въз основа на който предявява това искане и общите условия, за да може съдът да прецени дали то е основателно или не.

„Алармирахме преди много години за колизията в нашето законодателство, такова няма в нито една европейска страна, даже и в Северна Африка. През 2013-та година бяхме наивни ентусиасти и подготвихме промени, но законодателството продължава да е същото. Банките у нас са получили извънредни правомощия, приравнени са на държавата и общините", каза Георги Атанасов.

По думите му омбудсманът предлага промени в чл. 417, където „по много сложен и мъгляв начин се опитва да гарантира някакви права“. Според Апостолов е достатъчно там да отпадне само една дума - банките да отпаднат, защото в момента банките у нас са приравнени на държавата и на общините, подчерта Атанасов.

По-късно през деня правната комисия в парламента ще изслуша омбудсмана Мая Манолова, която ще представи изработените от нейния екип поправки в ГПК.

Причина за бързите поправки е писмо на Европейската комисия, което дава срок от два месеца на България да коригира така законите си, че да бъде гарантирано на потребителите, че няма да загубят имущество заради съществуването на неравноправни клаузи с банките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още