Депутатите от правната комисия отложиха разискванията по промените в Изборния кодекс, докато не получат становище от администрацията на президента, съобщи БТА.
На заседанието днес депутатите трябваше да разгледат внесените промени, с които преференциите за трите вида избори - парламентарни, европейски и местни остават на сегашните си нива – 5% за национален парламент и 7% за европейски парламент.
До обрата се стигна, след като миналата седмица депутатите гласуваха в пленарна зала предложение на ДПС за увеличаване на преференциите. След критики, намесата на премиера Бойко Борисов и извънредно заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, в началото на тази седмица председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на правна комисия Данаил Кирилов внесоха промени, с които праговете за преференциите остават на сегашните си нива.
Данаил Кирилов изтъкна, че е добре институционално да се изчака становище от администрацията на президента.
Депутатите разгледаха и процедурните правила за избор на членове на ЦИК, според които парламентарно представените партии ще могат да правят предложения в рамките на 14-дневен срок. В рамките на 12 дни ще се приемат предложения от страна на неправителствени организации.
Междувременно икономическата комисия в парламента извади от дневния си ред спорния въпрос с наредбата за касовите апарати, съобщи БНР.
Депутатите от комисията заедно с бизнеса и НАП трябваше да обсъдят днес сроковете за прилагането на изискванията на данъчните и конкретни предложения за промяна в определени текстове от документа.
Според БСК в сегашния ѝ вид наредбата е самоцелна, не решава проблемите с изсветляването на икономиката и противоречи на законодателството. Затова от работодателската организация предупреждават, че ще сезират Административния съд, Комисията за защита на конкуренцията и Европейската комисия.