От ГЕРБ обявиха за грешка вдигането на прага за преференциите, което се случи в петък. Тогава депутатите одобриха долен праг за броя гласове, които са нужни за разместване на листите за евродепутати, народни представители и общински съветници. След последвалите критики ГЕРБ внесе в НС законопроект за връщане на стария праг на преференцията.
„Взетото решение в петък за прага на преференциите беше грешка. Винаги се случват грешки, няма някой, който да не греши”, заяви пред Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев. „Това звучи и много лошо в ушите на гражданите – няма да ви дадем да си пренареждате кандидатите, както си прецените“, отчете той.
„На изборите през последните няколко години, прагът, който е коментиран, е минаван, но е факт, че е много трудно”, каза още Дончев.
Самият той заяви, че няма планове да се явява на избори, но е склонен да влезе в листата на ГЕРБ на последните места и да се бори за преференциален вот.
Томислав Дончев посочи възможните рискове при машинно гласуване. Според него не е добре да се наемат машини преди всеки вот, а „трябва да ги произведем ние“.
„Не би трябвало да остава убеждение у хората, че някой им отнема придобити права. Хората трябва да са спокойни, преференцията остава“, каза пред БНТ председателят на правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов за промяната в позицията на ГЕРБ и връщането на действащия досега ред.
„Преференцията е хибридно решение в изборния процес. То не е мажоритарен вот. Ние защитаваме абсолютния мажоритарен вот и обсъждахме вчера да възобновим законодателната инициатива за законопроекта, който беше отхвърлен в началото на този парламент“, каза той.
Обратът за Изборния кодекс и връщането на досегашния праг на преференцията е свързана с усещането на ГЕРБ, че са се отдалечили от хората, коментира финансовият министър Владислав Горанов пред bTV. Той отрече да е имало договорка с ДПС за гласуването на по-високия праг за преференция миналата седмица.
„ГЕРБ с цялата щета от това да си сменим позицията със сложна парламентарна технология от единия до другия ден оценяваме, че по-правилно e преференциите да останат непроменени във вида, в който са действали”, коментира той.
„Няма никаква причина да носим политическа щета и да дразним хората“, каза той и потвърди, че ще има нова ЦИК.
„Ние нямаме никаква причина да сме против преференцалния вот, тъй като според нашите оценки той до голяма степен ни помага и активира в индивидуалното състезание между участниците в листите допълнителен вот”, посочи министърът.
„Ако промените в Кодекса бяха останали във вида, в който се гласуваха в четвъртък, на някои млади народни представители бащите им трябваше много повече да се бръкнат, за да ги направят отново такива”, посочи финансовият министър, но отказа да посочи кои са тези родители на депутати и заяви, че в ГЕРБ няма такива с купен вот.
Горанов изтъкна, че сегашното правителство е избрано с гласовете на Обединените патриоти и ГЕРБ и нямат технологична или аритметична нужда от по-голямо представителство в парламента.
"Вчерашните действия на управляващите показват страх от острата обществена реакция, която последва промените в Изборния кодекс, приети през нощта", заяви пред БСТВ зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Христо Проданов. Той подчерта, че ГЕРБ е приела тези изменения, както обича да прокарва всички спорни промени - набързо и на тъмно, информира пресцентърът на социалистите.
"След като премиерът видя обществената реакция, промени позицията на своята партия, както прави винаги при силен обществен отзвук", обясни социалистът. Той подчерта, че в ГЕРБ позицията на ГЕРБ е позицията на Борисов.
На въпрос дали БСП ще се върне в парламента Проданов отговори: "На заседанието на НС на БСП поставихме ясни условия за връщането ни в парламента. Ако управляващите ги изпълнят, ние ще преразгледаме нашето поведение. Дотогава сме длъжни да изпълним решението на пленума".
"Поправките в Изборния кодекс бяха глупост. От такива имаше нужда, но не в този им вид. Трябваше да бъде взето решение какво ще се прави с ЦИК, тъй като да се сменя тя преди изборите е нелепо", отбеляза пред Bulgaria ON AIR политическият анализатор проф. Михаил Константинов.
По думите му е можело просто да бъде направена поправка в закона.
"Машинното гласуване също е глупост. Никъде в Европа няма такова. Белгия е единствената държава, в която има подобие на такова", отсече още Константинов.
преди 5 години Казват, че политиката е изкуство на възможното, но от друга страна виждаме, че няма невъзможни неща?... Всичко е въпрос на гьонсуратлък! отговор Сигнализирай за неуместен коментар