Пред ДАНС се изви опашка заради Закона за пране на пари
В-к Сега
За пръв път в историята на ДАНС огромна опашка се изви пред сградата на агенцията. Причината е, че днес изтече срокът, в който десетки хиляди фирми, банки, одитори, адвокати и нотариуси, застрахователи, обменни бюра, брокери на имоти, кметове, партии, фондации и спортни клубове трябваше да изпратят до ДАНС плановете за обучение на служителите си през 2019 г.
Задължението е записано в приетия през март миналата година Закон за мерките срещу изпиране на пари. Според него 35 категории лица и институции трябва да имат годишен "план за въвеждащо и продължаващо обучение на служителите си за запознаването им с изискванията на закона и актовете по прилагането му". Целта е служителите да могат да разпознаят сигналите, че зад дадено плащане може да се крие пране на пари.
Според правилника за прилагане на закона подаването на плановете става всяка година. Глобите за физически лица са от 1000 до 10 хил. лева, а за фирми - от 2000 до 20 хил. лв. За институции като банки и застрахователи санкциите ще достигат 50 хил. лв.
От пресцентъра на ДАНС коментираха за "Дневник", че причината за струпването на хора пред гишетата е подаването на правила основно в последните два дни от срока и увериха, че са взети мерки, за да не се налага хората да продължават да чакат. В късния следобед заработи и сайтът на агенцията, достъпът до който беше затруднен през деня.
От ДАНС съобщиха, че за да приеме всички заявления навреме, администрацията на службата е удължила работното си време и ако се налага ще работи след 20 ч. По данни на агенцията над 100 хил. задължени лица трябва да подадат документите. Оттам отчетоха, че досега по електронната поща са пристигнали над 2000 плана, по поща с обратна разписка – около 40 хил. плана, а в регистратурата за последните два дни са постъпили над 1500 плана на задължени лица.
Щатският посланик разговаря с управителя на БНБ
В-к 24 часа
Днес посланикът на САЩ в България Н. Пр. Ерик Рубин посети Българската народна банка и се срещна с управителя Димитър Радев, съобщиха от централната банка.
Основна тема на срещата беше мандатът на централната банка и неговото практическо прилагане в областта на предотвратяването на изпирането на пари. Посланикът изрази признателност за постоянната насоченост и сътрудничеството на централната банка в тази област. Двете страни се съгласиха, че ще продължат своето положително и конструктивно взаимодействие.