БСП настоява за изтегляне на внесени от ГЕРБ промени в Изборния кодекс и избор на нова Централна избирателна комисия /ЦИК/. Това обяви председателят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията, предаде БТА.
Социалистите ще сезират Венецианската комисия за внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс и настояват те да бъдат изтеглени. Ще се борим на второ четене за машинно гласуване, заяви лидерът на БСП.
Тя уточни, че промените са внесени „тихомълком“ между първо и второ четене от Анна Александрова от ГЕРБ. Според левицата с тези изменения се узаконява диктатурата.
Нинова обясни, че досега решенията на комисиите при избори се взимат с две трети мнозинство, а с новите текстове от ГЕРБ предлагат това да става с обикновено мнозинство и падащ кворум.
"По този начин елиминират при взимането на решенията в комисиите другите партии", коментира лидерът на БСП.
Тя посочи, че досега, ако първоинстанционният съд отмени решение на комисия, се насрочваха нови избори там, където има установени фалшификации. ГЕРБ предлагат това да отпадне и същата комисия със същото мнозинство от 50 плюс 1 да вземе ново решение, коментира Нинова.
С новите предложения се отменяло и правото да обжалваш едно решение с касационна жалба пред Върховния административен съд.
Корнелия Нинова коментира още, че мандатът на настоящата Централна избирателна комисия изтича и трябва да се смени. Тя обясни, че основание за такова искане им дава законът, според който на 20 февруари изтича срокът, в който трябва да започне процедура за избор на нова ЦИК. По думите й обаче от ГЕРБ не искат да отварят тази процедура.
Ето защо ние поемаме инициативата и утре внасяме проект за решение за откриване на процедура за избор на нова ЦИК, съобщи лидерът на БСП.
Неприятното е, че започва осъществяване на стратегия на БСП за компрометиране на предстоящите два изборни процеса - за Европейски парламент и местният вот. Така от ГЕРБ отговориха на извънреден брифинг на критиките на БСП по отношение промени в Изборния кодекс /ИК/, информира БТА.
По думите на Данаил Кирилов, председател на правната комисия, изложението на Корнелия Нинова не кореспондира със статута на внесените поправки в кодекса.
Не се отнемат права, машинно гласуване е имало и ще продължи да има. Според Кирилов би следвало да се обсъжда на второ четене какъв да е броят на машините.
Нинова казва този закон трябва да се спазва - да, но как да се изпратят машини на корабите, в подвижните избирателни секции, в консулствата, продължи председателят на правната комисия. Той припомни, че въпросът е повдигнат вече от постоянния изборен орган.
ГЕРБ са склонни да подкрепят, но след дебат, вместо два протокола, да остане един, за да се увеличи възможността за достоверност на волята на СИК.
Като особено впечатляващо Кирилов коментира искането на БСП за нов състав на ЦИК. Той посочи, че ГЕРБ съзнателно не са повдигали въпроса, за да не остане впечатление за конюнктурна смяна на комисията в полза на управляващите.
Вече имаме дълбокото убеждение, че тези изявления на лидера на БСП целят да се подрие изборният процес чрез некомпактно и организационно встъпила в правомощия нова ЦИК, е заключението на председателя на правната комисия. Той смята, че опозицията търси провокация, а не честни избори, защото, ако беше обратното, би трябвало да бъде делегирано доверие на сегашната ЦИК.
Данаил Кирилов обясни, че европейските и местните избори ще бъдат валидни, ако остане този състав на ЦИК, защото тя има пълномощия до провеждане на нов избор и до встъпване в длъжност на новоизбраните представители в органа.
Но, изтъкна той, ако НС реши, има време да се направи и процедура по номинации за публично изслушване, въпросът е ще заложим ли изборните производства през тази година на един чисто нов орган, който няма да има време да спази законовия срок от 60 дни, за да си направи изборната хронограма.
Намерението на левицата да се обърне към Венецианската комисия за поправките в кодекса не притеснява ГЕРБ. Управляващите заявиха, че проектът не е крит и комисията не е имала критики по него.
По никакъв начин не се ограничава правото на обжалване, а напротив - то се довежда по-близо до съответния избирателен район, изисква се жалбата да бъде аргументирана.Така Данаил Кирилов отговори на други обвинения днес на социалистите.
*Новината е допълнена в 17:42 ч.