България изразява подкрепа за партньорите си в Европейския съюз и международната общност, които признават председателя на Националната асамблея на Венецуела Хуан Гуайдо като временно изпълняващ функциите на държавен глава с оглед скорошно провеждане на демократични избори за мирно разрешаване на кризата.
Това реши Съветът по сигурността при Министерския съвет на извънредно заседание във връзка със ситуацията във Венецуела, съобщи пресслужбата на кабинета. Той се е председателствал от премиера Бойко Борисов, като в него са участвали вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, представители на службите за сигурност и на президента на България, уточниха от пресслужбата на правителството.
"Република България изразява своята солидарност към всички граждани на Венецуела, както и към гражданите на държавите членки на Европейския съюз, които живеят там. Това са над 1 милион души, предимно от Испания и Португалия – страни, които са надеждни партньори на България, за което има редица примери, като последният за това е подкрепата им за българската позиция в защита на българските превозвачи и транспортни работници", се казва още в позицията на Съвета по сигурността.
Документът е бил подкрепен от всички членове на Съвета с изключение на представителите на президента, се посочва в съобщението.
В позиция, разпространена от прессекретариата на президентството Румен Радев е категоричен, че България трябва да се въздържи от подкрепа на европейската позиция за Венецуела.
“Събитията във Венецуела будят тревога и безпокойство, съществува реален риск от ескалация и насилие, заявява президентът на България. – В тези условия критично важно е да се съхрани диалогът между управляващите и опозицията в името на политически процес, който да доведе до мирно решение за бъдещето на страната. Политическата криза може да се реши единствено с организирането на прозрачни избори според конституцията на страната и с международно наблюдение.“
Радев е на мнение, че направеното предложение за обща европейска позиция не води до подобно решение. “Критиките ми не са подкрепа за една или друга страна в конфликта. Става дума за върховенство на международното право и за твърдото убеждение, че неговото нарушаване няма как да доведе до позитивни резултати. В политически план трябваше да научим урока, че ултиматумите винаги прекъсват каналите за комуникация и блокират възможностите за преговори. Както в много случаи с други държави през последните десетилетия, нараства рискът да бъде провокирано насилие и вътрешен конфликт, които задълго да дестабилизират държавата и региона и да донесат страдания на народа на Венецуела“, отбелязва държавният глава. Той е категоричен, че България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената европейска позиция.