Медицината изпревари правото по брой студенти
В. Сега
Медицината вече е изпреварила правото по брой на обучаващи се студенти. Това съобщи вчера просветният министър Красимир Вълчев във Варна. Данните от най-новото издание на рейтинговата система показват устойчив ръст в броя на студентите по медицина у нас. Ако през 2013 г. кандидат-медиците са били 6004 души, а през 2016 г. - 8798, то през 2018 г. вече броят им скача до 10 885 души. За сметка на това следващите право намаляват постепенно от 11 475 през 2013 г., на 10 605 през 2016 г. до 9954-ма през 2018 г. Т.е. за първи път от години кандидат-медиците са повече от кандидат-юристите. Така медицината се нарежда на 4-то място по брой студенти след икономика, администрация и управление и педагогика, а правото остава на пето място. Промяната в интересите на младежите е закономерна на фона на отличната реализация на завършилите медицина. Голяма част от тях заминават да работят за по-високи заплати в чужбина.
"Булгартрансгаз" прави последен опит да запълни тръбата от "Турски поток"
В. Сега
Държавната компания "Булгартрансгаз" ще направи трети, последен опит да запълни планирания транзитен газопровод, по който се очаква да преминава природен газ от "Турски поток" през страната ни до границата със Сърбия. Тя очаква да постигне приемливи предложения, които да гарантират финансовата жизненост на проекта. Третата фаза на икономическия тест по процедурата Open Season на „Проект за развитие и разширение на газопреносната система“ трябва да приключи до 31 януари, след като първите две фази на теста, проведени през миналата седмица, се оказаха неуспешни. Тестът трябва да определи какъв е търговският интерес към тръбата. При първия етап от четирима регистрирали се участници в процедурата обвързващи оферти са подали само трима, но с недостатъчни количества за транзит. При втората фаза капацитетът, заявен от участниците в процедурата на българо-турската граница, е приблизително 100% от обявения входен капацитет.
Нов бандерол за тютюна влиза в сила през май
В. Монитор
Нов бандерол за тютюневите изделия, предназначени за вътрешния пазар, ще влезе в сила от 20 май т.г. За това предупреждават в сайта на Министерството на финансите. Със заповед на министъра на финансите Владислав Горанов е утвърдено ново изискване за бандерола. Съгласно чл. 64 (6) от Закона за акцизите и данъчните складове новият образец се утвърждава три месеца преди влизането му в сила на 20 май 2019 г. Определената единична цена на бандерола за тютюневи изделия е 0,014 лв. Тютюневите изделия, които са облепени с действащия към момента бандерол, трябва да се реализират в търговската мрежа до влизане в сила на новите изисквания, което ще стане в края на май. Бандеролите, които са предназначени за поставяне върху потребителската опаковка на тютюневите изделия, се използват като защитен елемент съгласно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия.
Гаражите в София от 5 000 до 25 000 евро
В. Труд
Притежаването на гараж в някои квартали на София може да донесе сериозни доходи на собственика му. Повечето инвеститори следят внимателно пазара на жилищата, но дефицитът на места за паркиране в определени райони на столицата прави гаражите все по-атрактивни. Средната цена на гаражите през 2018 г. възлиза на 660 евро/кв.м., а средната им големина е 22 квадрата, сочат данни на агенция за недвижими имоти. Така излиза, че купувачите в София дават средно по около 14 500 евро, за да имат къде да паркират колата си. Цените на гаражите обаче се движат в много широки граници, дори когато става дума за сделки в един и същи столичен квартал. Така например най-евтината продажба на агенцията за последните две години за такъв обект в квартал „Младост“ е на стойност 5500 евро, а най-скъпата е за почти четири по-голяма сума – 20 хил. евро. Според данните на компанията цените най-често се движат между 10 хил. и 20 хил. евро, като сделки под и над тях са по-скоро рядкост.
Рибарниците няма да слагат водомери
В. 24 часа
Рибните стопанства в България няма да бъдат задължавани да слагат водомери, както изисква сега от тях Законът за водите. Предложение за промяна на тези текстове на закона, които са в сила от няколко месеца, са внесли в парламента депутатите от ГЕРБ Иван Вълков, Десислава Танева и още двама техни колеги. Мотивът за промяната е, че близо 80 на сто от рибарниците у нас нямат техническа възможност да монтират водомери, когато черпят вода за дейността си от други водоизточници. Много често водният басейн, от който се снабдяват с вода рибните стопанства, е далеч от тях, те нямат контрол върху уредите, а и по пътя до рибарника има възможност за нерегламентирано ползване на вода, мотивират се депутатите. Освен това често при наводнения и други природни бедствия през рибарниците протича вода, която не е желана, но не може да бъде отклонена, защото това би застрашило речния отток.