2019-та година няма да е толкова добра, колкото беше миналата година. Няма да има такъв растеж, какъвто прогнозирахме само преди 6 месеца. Това заяви в интервю за Нова телевизия изпълняващият длъжността директор на Световната банка (СБ) Кристалина Георгиева.
В момента тя участва в Световния икономическия форум в Давос.
„Нашата прогноза за растежа за 2019 г. е 2,9%. Но колкото и силен да изглежда, е по-нисък в сравнение с преди половин година”, заяви Кристалина Георгиева.
Основното притеснение на Световната банка е напрежението между две основни световни сили – САЩ и Китай.
„Търговското напрежение между двете страни вече дава отражение върху настроението на инвеститори и потребители. Имаме затягане на коланите, а това не е добре за растежа. Все пак говорим за две големи икономики, а това поражда финансов стрес - лихвите започват да се качват нагоре, с това нараства и страхът от сриване на пазарите, особено в по-бедните страни”, обясни още Кристалина Георгиева.
Тя добави, че тази тенденция е по-опасна за по-слабите и бедни страни, защото „когато големите икономики кихнат, малките ги хваща пневмония“.
От думите на Георгиева стана ясно още, че в Давос в момента се обсъждат мерки, които да намалят несигурността.
Тя е категорична, че към момента България е добре, но подчерта, че не е застрахована.
„Страната ни е добре имунизирана още от времето на финансовата криза. Нашият дълг е нисък, бюджетният дефицит на практика го няма. И имаме буфер, което ни позиционира добре, но трябва да помислим за бъдещето. Светът обаче става много конкурентен. Има много центрове, които определят посоките на развитие и трябва да се вдигне мярката“, посочи Кристалина Георгиева.
Тя призова обаче управляващите да обърнат повече внимание на инвестиционния климат, защото от години той е на едно ниво и не се подобрява. Сред приоритетите трябва бъде стимулирането на инвестициите.
Относно Brexit Кристалина Георгиева е оптимист, че нещата няма да бъдат оставени на произвола. „Вярвам, че здравият разум ще надделее, никой не иска хаос“, каза още тя.