Внедряването на системата за верификация на лекарствата няма да доведе до фалит на аптеки в страната. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов пред БНТ по повод твърдения, че внедряването на системата ще доведе до фалит на някои аптеки в страната.
Русенските фармацевти обмислят да бойкотират двете електронни системи за снабдяване с лекарства, които трябва да бъдат въведени през февруари. Едната е свързана с разпространението на фалшиви медикаменти в Европейския съюз, а с другата се цели да се спре нерегламентираният експорт и реекспорт на лекарства. Според фармацевтите това ще изисква сериозни разходи.
Проф. Гетов заяви, че предстои до края на годината преходен период, в който на пазара ще има лекарства с код и без код и че никой не трябва да се притеснява за това, че няма да намери определени лекарства в аптечната мрежа.
До края на 2019 г. също така няма да се налагат глоби на собствениците на аптеки.
Ако дадена аптека работи с НЗОК и има необходимия софтуер, сега е необходимо само оборудването с т.нар. "Четец", който би струвал около 200 лв., допълни Гетов.
Системата е паневропейска, като не важи за Гърция и Италия, тъй като те вече имат сходна. Няма да се плаща такса за присъединяване или за работа на системата в следващите години.
По думите на проф. Гетов самата неяснота какво предстои създава смут сред аптекарите в страната.
От 9 февруари 2019 година България се включва в Европейската система за верификация на лекарствата, която проверява произхода им и дава гаранция, че медикаментите не са фалшиви. Внедряването на системата няма да повлияе нито на цените, нито на достъпа до лекарства. Целта е пациентите да са сигурни, че купуват лекарства, които не са фалшиви, съобщават от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ), която съдейства за старта на системата у нас.
Системата за верификация ще гарантира, че до пациентите няма да достигат фалшиви лекарства, а законните участници във веригата на лекарствоснабдяването ще бъдат предпазени от други нелигитимни такива, каза Илиана Паунова, директор на БОВЛ.
Верификацията на лекарствата има и друг позитивен ефект за пациентите и пазара, защото ще съдейства за ограничаване на нелегалната търговия, каза Деян Денев, председател на организацията.