IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът прие единодушно Закона за социалните услуги

Прави се крачка към реална децентрализация на социалните услуги, а новите отговорности на общините са обезпечени, заяви Бисер Петков

15:33 | 18.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Парламентът прие на първо четене законопроекта за социалните услуги със 163 гласа "за", без против и въздържали се.

Със закона се регламентира реда за предоставяне и финансиране на социалните услуги за хората с увреждания. С него се урежда предоставянето, ползването, планирането, финансирането, качеството, контрола на социалните услуги в България. Въвежда се планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, чрез разработване на национална карта на социалните услуги, предава БТА.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков заяви, че законът разширява и полето на публично-частно партньорство, което е доказало полезността си за развитието на сектора на социалните услуги, а също така и акцентира върху интегрираните услуги. 

По думите му се прави крачка към реална децентрализация на социалните услуги, а новите отговорности на общините са обезпечени. Изрично е посочено в законопроекта, че държавата има ангажимент за финансиране на всички включени в националната карта социални услуги, като покрива не само разходите за услугата, но и разходите за насочването за ползването й, каза министърът. 

Със законопроекта се създава Агенция за качеството на социалните услуги като изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика. Тя ще лицензира частните доставчици и ще поддържа регистъра на доставчиците, ще може да извършва и проверки на място при необходимост от установяване на обстоятелства, посочени от частния доставчик при лицензирането или от община при създаване на услуга.

Сегашният режим на възлагане на предоставянето на създадени от общината социални услуги се запазва и се въвежда и още един нов режим, при който общината възлага на частен доставчик предоставянето на услуга, която няма обективна възможност да създаде.

За първи път се създава законов ред за предоставяне на асистентска подкрепа за лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, както и за лица с увреждания, ако не ползват такава подкрепа по друг закон. Дефинира се съдържанието на асистентската подкрепа, определят се функциите на асистента и на общината, когато услугата се финансира от държавния и общинския бюджет. Регламентира се и заместващата грижа. Тя е уредена като подкрепа за лица, полагащи грижа за зависими членове на семейството, не само деца.

Със законопроекта ще се изменят и допълнят 26 закона. Част от промените са свързани и с поетите ангажименти за закриване на домовете за деца и за пълнолетни лица с увреждания. 

Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов /ДПС/ посочи, че това е третият закон от пакета социални закони, които имат за цел да реформират социалния сектор.

Ако досега право на социални услуги са имали предимно хората от уязвимите групи, сега всички български граждани имат право на общодостъпни социални услуги, посочи той. В момента в 67 общини /18 на сто от общините в България/ няма нито една регистрирана социална услуга и за да се гарантира достъпът, трябва да има съвършено различен подход, отбеляза Адемов.

Той обясни, че държавата не се оттегля от финансирането на социални услуги. И сега държавата финансира и контролира, но предоставянето на социалните услуги е ангажимент на общините или на неправителствени организации, посочи Адемов. Той посочи, че хората, които работят в социалната сфера, получават минимална или около минималната работна заплата и, за да бъдат мотивирани в следващи бюджети, трябва да се помисли сериозно по този въпрос.

Николай Сираков /ГЕРБ/ посочи, че в последното десетилетие средата за предоставяне на социални услуги и потребностите на хората са се променили драстично. Този закон поставя основата за реформата в социалната сфера и тя е стабилна, коментира той. 

Калин Поповски също заяви, че ПГ на "Обединени патриоти" концептуално подкрепя този закон.

Надя Жекова /"БСП за България"/ коментира, че законопроектът е добре структуриран и в изработването му са били включени всички заинтересовани страни, затова днес заслужава максимално съгласие. Тя обаче попита, как ще бъдат обезпечени финансово социалните услуги в цялата страна. Колегата й Георги Гьоков пакетът от социални закони няма да е пълен, ако не се приеме и закон за възрастните хора.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още