Одобрението на визите за сезонните работници вече ще става за 15 календарни дни, а не за 35, както до сега. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Кабинетът одобри на днешното си заседание проект на Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим.
Промяната ще създаде условия за по-бързо обработване на заявленията на лица, които желаят да извършват трудова дейност като сезонни работници у нас и ще спомогне за по-ефективното задоволяване на потребностите на българските работодатели от работна сила за целите на сезонна заетост, обясняват от Министерски съвет.
Според законодателството „сезонен работник” е гражданин на трета държава, който запазва основното си място на пребиваване в трета държава и пребивава законно и временно на територията на държава-членка, за да извършва работа, която зависи от смяната на сезоните, въз основа на един или повече срочни трудови договори, сключени пряко с работодател, чието седалище е в конкретната държава-членка. Максималната продължителност на престоя е не-повече от 9 месеца в рамките на период от 12 месеца. След този период гражданинът на трета държава следна да напусне територията на държавата членка.
Според данни на Агенцията по заетостта 6518 чужденци от трети страни са регистрирани за сезонна заетост (до 90 дни) в България през лятото на 2018 г. право да работят тук за 9 месеца са поискали 110 души.