IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Димитър Делчев: Новият антикорупционнен закон е с двойни стандарти

Промените в норматива са направени набързо, скалъпени на коляно с цел да бъдат замазани очите на ЕК, твърди председателят на Движение „България на гражданите“

11:25 | 04.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Антикорупционният закон се оказа с купища двойни стандарти. Очевидно е, че зад него прозира желанието на властта да удря някои хора. Това коментира пред БНР Димитър Делчев, председател на Движение „България на гражданите“.

Според него ръководството на антикорупционната комисия е зависимо от определени кръгове и от актуалната политическа върхушка. Припомняме, че през март 2018 г. депутатите избраха Пламен Георгиев за председател на новата Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Шефът на антикорупционния орган беше предложен за поста от ГЕРБ и Обединените патриоти. 148 депутати подкрепиха Георгиев, 66 бяха против, а четирима се въздържаха.

По думите на Делчев тези, които трябва да бъдат проверявани, ще решават кой ще бъде в ръководството на комисията.

Той припомни, че от приемането на антикорупционния закон до този момент – по-малко от една година, той е бил променян 5 пъти, а сега предстои да бъде направена и поредна корекция в текстовете.

„Не можеш да променяш Закон за борба с корупцията през Закона за енергетиката и през преходните и заключителните му разпоредби и то по начин, който няма обществено обсъждане, няма дебат в парламента, просто ей така набързо, тайно. Това показва две неща. Едното е, че това, че законът е направен набързо, скалъпен на коляно с цел да бъдат замазани очите на ЕК. Не правиш 6 поправки на нещо, което си изпипал и приел след дълго обществено обсъждане. По-притеснителното е друго – оправдаха се нашите страхове, че принципният проблем в Закона за борба с корупцията е, че той за едни ще е майка, а за други – мащеха“, коментира още Делчев и даде пример с премахването на изискванията за общинските съветници.

Припомняме, че според последните обнародвани промени в закон до 1 декември 2019 г. се отлага действието на разпоредба, според която общинските съветници не могат по време на мандата да бъдат едновременно и еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителни, надзорни или контролни съвети на търговски дружества, които имат сключени договори с общината, в която са общински съветници, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия.

В мотивите вносителите Данаил Кирилов от ГЕРБ и Христиан Митев от „Обединените патриоти“ посочиха, че целта на промените е да се осигури достатъчно време на общинските съветници да се съобразят с нововъведените изисквания със заеманата от тях изборна длъжност. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:53 | 08.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още