Бизнесът не дарява повече храна с отпадането на ДДС върху даренията. Данните за последните две години показват намаление с 50% на дарените количества в сравнение с предходни години. Пречките това да се случва в по-големи размери се основават на едно изискване на закона за маркировка с текст за дарение върху всяка опаковка.
Причините за спада в даренията коментира Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българска хранителна банка, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Според данните за 2018 година има фирми, които са традиционни дарители и продължават да даряват храна. Има доста компании, които имаха силен интерес да стартира такъв процес, като припознаха Българската хранителна банка като една добре работеща система за споделяне на излишната за консумация храна. За съжаление, ако погледнем числата, не можем да сме оптимисти за този процес", смята Миланова, която информира, че малко над 150 тона е храната, получена като дарения в БХБ, заради късия ѝ срок на годност.
"Това в голяма степен са количества, получени от традиционните дарители, но парадоксът е в това, че през тази втора година, в която очаквахме ДДС да стимулира даренията, се отчита сериозен спад в количествата. За последните две години спадът е с около 50% в сравнение с предишните години, когато този режим не съществуваше и фирмите даряваха с условие да заплащат ДДС върху количествата, които даряват", посочи още Миланова.
Тя уточни, че част от фирмите и през 2018 г. са продължили да правят даренията си със заплащане на ДДС върху храната.
Направили са го, за да избегнат разпоредба в закона, която изисква на всяка опаковка да има текст, указващ, че храната е за дарение. По думите на Миланова това маркиране още преди време е било определено като пречка за стимулиране на даренията и БХБ е изразила опасенията си още при предварителните четения на закона.
“Тогава всички са приели, че е по-добре да има недобър закон, отколкото да се работи в старите и неблагоприятни условия. Сега има шанс и тази маркировка да отпадне при четенето на новия проектозакон за храните”, надява се изпълнителният директор на Българската хранителна банка, като разчита на сериозни застъпнически намерения и от страна на БХБ, и от бизнеса.
Вижте повече във видео материала