Отлага се електронната идентификация за българските документи за самоличност до 2020 година.
Парламентарната група на БСП не подкрепи предложението на Министерския съвет и настоя да се чуят доводи, защо реформата се отлага, съобщи БНР.
Според ГЕРБ, срокът не може да се спази заради течащите обществени поръчки.
Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов поясни, че и сега има закони за електронната идентичност като електронният подпис и др. Той обясни, че с промените в Закона за български лични документи, който парламентът гласува, не се отлага въвеждането на електронната идентификация, а на новата система за издаване на българските лични документи.
"Към настоящия момент, системата е децентрализирана, тоест българските лични документи по-простичко казано се произвеждат в 30 центъра. Това, което предвиждане с тази нова процедура по въвеждане в експлоатация на новата система, е персонализирането да се прави само в един център в София. Поръчката беше открита през лятото на тази година. Нашето очакване е лятото на следващата година да приключи, тъй като това е сложна процедура по Закона за обществените поръчки. Надявам се в началото на следващата година да приключи първия етап, посочи Ципов и заяви, че ще се направи всичко възможно сложната процедура.да приключи в срок.
Той припомни, че предишната т. нар. "паспортизация" започна през есента на 2006 г. и приключи през пролетта на 2009 г., което е отнело около две години и половина.
„Промените в Закона за българските лични документи, които предвиждат тези нови образци, бяха приети в края на 2016 г. и влязоха в сила в началото 2017 г. Аз съм убеден, че ще успеем да се справим в същия срок", обеща зам.- министърът на вътрешните работи.
Ципов изтъкна, че в момента паспортите са валидни пет години, но новите ще могат да важат десет години и хората могат да изберат дали да си заявят паспорт с пет или с десетгодишна валидност.
"И последният нов документ, който предвиждаме да издаваме, е временна лична карта на лица, на които им е наложена мярка за процесуална принуда "забрана за напускане пределите на страната". Това се прави с цел да се намалят случаите за отклоняване от правосъдие. Очакванията са да бъде без електронен носител, и да се отличава от другата, за да може при граничен контрол лесно да установява, че лицето е с такава наложена мярка", поясни той.
Парламентът прие облекчен механизъм за уреждане на пребиваването на чуждестранните военнослужещи от НАТО, цивилния компонент и техните зависими лица, работещи в структури на Алианса на територията на България Управляващите промениха Закона за българските лични документи, с който се въвежда нов документ – „карта на служител в структурата на НАТО и на зависимо лице“. Към настоящия момент съществува практическа невъзможност за издаване на такъв документ.