IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ВиК дружествата губят над 60% от водата и през 2017 г.

Загубите на вода растат спрямо година по-рано

17:20 | 14.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Над 60% загуби на вода по мрежата на ВиК дружествата са отчетени през 2017 г. Това съобщи директорът на дирекция "Водоснабдителни и канализационни услуги" към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Ивайло Касчиев.  Той представи на брифинг пред журналисти сравнителния анализ на ВиК сектора за 2017 г., предаде БТА. През изминалата година не само, че не се отчита подобрение в този показател, но той дори се влошава спрямо 2016 г. През 2017 г. са отчетени 61,24% загуба на вода по мрежата, докато година по-рано те са били 60,76%.

Една от мерките, които ВиК дружества трябва да предприемат, за да намаляват загубите, е мрежата да бъде зонирана, смята Касчиев. Т.е. мрежата трябва да бъде разделена на обособени зони на входа, на които да има постоянно измерване. По този начин операторът ще следи отделните части на мрежата и ще може да определи местата, които са с по-големи загуби, за да планира мерки за тяхното отстраняване, обясни той.

За 2017 г. едва 15% от тези зони, които трябва да бъдат изградени в България, са факт. Това показва, че ВиК операторите нямат надеждни данни за входа на водоснабдителната система. Освен това малко над половината от всички водомери, които са монтирани на сгради и водопроводни отклонения, са в техническа и метрологична годност. Само 8,5% от водомерите през 2017 г. са преминали техническа проверка, въпреки че 1/5 годишно от тях трябва да бъдат задължително проверени, показа анализът. 

Другият важен проблем е ниският дял на мрежата, която е рехабилитирана. Едва 0,5% от водопроводната мрежа през изминалата година е била ремонтирана и реконструирана, въпреки че 1,25% годишно е трябвало да бъдат ремонтирани, изтъкна Касчиев.

Сериозен проблем от КЕВР отчитат и във високата неефективност на персонала. Повечето от ВиК дружествата са държавни, като според регулатора те имат прекалено много служители. През 2017 г. са отчетени 85 аварии на 100 км във водопроводите и над 200 аварии на 100 км в канализацията.

Общо 193 млн. лева са инвестирани във ВиК сектора през 2017 г. Това показа информацията, която от КЕВР са изискали от всички институции, които осигуряват инвестиции на ВиК системи и съоръжения в България. Според одобрената от Министерския съвет Стратегия за развитието на водния сектор от 2014 до 2023 г. трябва да бъдат инвестирани 12 млрд. лева, припомни Касчиев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:57 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още