Трябва да търсим всички възможни механизми процентът на недействителните бюлетини да бъде драстично намален, заяви президентът Румен Радев на дискусията "Избори - прозрачност и доверие" на "Дондуков" 2, която е по инициатива на държавния глава.
Не можем да правим избори, и то парламентарни, с 6,3% недействителни бюлетини, коментира президентът и допълни, че остава и съмнението дали няма действителни, но подправени.
Президентът отбеляза важността на състава на секционната избирателна комисия и обучението, изборът на хората, тяхната надеждност.
Президентът предложи да се обсъди видеонаблюдение в секционните избирателни комисии за по-голяма прозрачност при броенето на бюлетините. При такъв висок процент на недействителни бюлетини и на недоверие видеонаблюдението трябва да го има, като законодателят трябва да посочи как точно да бъде регламентирано, така че да има ефект и да не нарушава правата на гражданите и тайната на вота, каза Радев, цитиран от БТА.
Трябва да обсъдим видеонаблюдение в СИК, то би отговорило на изискванията на Венецианската комисия да има прозрачност при броенето на бюлетините, посочи той. И отбеляза, че е много важно законодателят да вземе такова решение, че да се запази тайната на гласуването, но и да има пълно обхващане на броенето на бюлетините от отварянето на урните и оформянето на протокола.
Много важно е да има не само картина в реално време онлайн, но и звук, за да се чува какво си говорят и как работят членовете на СИК и да може всеки гражданин в края на изборния ден да проследи какво става в секцията, където си е подал гласа, смята президентът. Според него това ще има дисциплиниращ ефект и върху самите членове на СИК.
Държавният глава коментира и темата за т.нар. втори протокол, който според него трябва да бъде премахнат.
Според президента е недопустимо да бъде ограничавано машинното гласуване по такъв начин и да няма срок за неговото въвеждане. Не казвам, че е панацея, но това е механизъм, който драстично ще ограничи недействителните бюлетини, манипулацията на вота, а и манипулацията с протоколи, коментира държавният глава.
По повод електронното дистанционно гласуване държавният глава коментира, че усилията трябва да продължават, защото неминуемо на определен етап исторически ще се стигне до това. Колкото по-бързо и по-надеждно, толкова по-добре, но и тук трябва да имаме ясни срокове, правила и ангажименти, отбеляза той.
Държавният глава припомни, че предстоят избори през 2019 г. и е много важно да бъдат прозрачни и честни, да има доверие в тях и широко представителство на българските граждани, защото това доверие е важно за демократичното формиране и функциониране на нашите институции.
Най-важното е да има прозрачност, прозрачността е основният принцип, на който се изгражда доверието в изборите, коментира Румен Радев. Той посочи сред основните теми броенето на бюлетините, оформянето на самите протоколи, предаването и отчитането на протоколите, въпроси, които касаят самото сформиране и подготовка на членовете на избирателните комисии, начина на формиране и актуализация на избирателните списъци.
По въпроса за машинното гласуване Радев определи доводите на тези, които дават пример, че Холандия се е отказала от машинното гласуване, като повърхностни. Той посочи, че при два последователни парламентарни избора в Холандия и при избирателна активност над 80 процента, делът на недействителните бюлетини е 0,4 на сто, а в България при изборна активност малко над 50 процента, недействителните бюлетини са съответно 5 и 6,3 на сто за два последователни избора. Той уточни, че три процента е гранична стойност, пет-шест са голямо отклонение и това означава изкривяване на изборния процес, промяна на съотношението на политическите сили в парламента и всъщност един малък коалиционен партньор да го няма в българския парламент.
Радев коментира, че причините могат да са ниска политическа култура и неграмотност на членовете на СИК, но допълни, че има и сигнали как се въздейства от членове на СИК върху бюлетините и те стават недействителни. Има сигнали какво се прави с втория формуляр на протокола, неговият път до предаването, има сериозни проблеми, включително подготовката на самите членове на секционните избирателни комисии, коментира президентът.
преди 5 години Принципно мааовата теза е че прецедента ни е голям шут. Абе типичен ***.умен военен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години От мен пък имаш минус, за безразборната и постоянна ирония. Привидно застъпващ противоположната(на масовата) теза, чрез което се надяваш да подразниш и разлаеш кучетата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "там са само специалисти и те знаят как се брои."Ъхъ, бях за малко част от кухнята и знам как се накланят изборни резултати накъдето си поискаш.ГЕРБерче лъжливо да се наричам, първа радост е за мене.... = s3 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "там са само специалисти и те знаят как се брои."Имаш плюс за иронията :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Президентът да не се обажда ако не го питат. Нали предложихме да има видеонаблюдение при гласуването, да се вижда кой гласува? Е това е достатъчно. При броенето няма нужда да им авидеонаблюдение, там са само специалисти и те знаят как се брои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар