Проект на Закон за преброяване на населението и жилищния фонд в България през 2021 година бе одобре на днешното заседание на правителството.
Преброяването на населението и жилищата е най-мащабното изчерпателно статистическо изследване в страната, което се провежда на всеки 10 години. Събраните данни ще могат да се използват от централната и местната власт, бизнеса, научната общност и неправителствения сектор, съобщи пресцентърът на МС.
След приключване на преброяването националната статистика ще разполага с информация за броя и структурата на населението по пол, възраст, образование, икономическа активност, професия, икономическа дейност и други демографски, социално-икономически и етнокултурни признаци.
Преброяването ще осигури и информация за броя и основните характеристики на сградния и жилищния фонд в страната, както и за жилищните условия. Резултатите от преброяването ще се използват и за нуждите на европейската статистика, като през 2021 г. се планира провеждане на преброяване във всички държави-членки на Европейския съюз.
В закона се регламентира подготовката, организацията и провеждането на мероприятията по преброяването през 2021 година.
За референтна дата, към която ще се отнасят събраните по време на преброяването данни, е определен 22 януари 2021 година, а самото изследване ще се проведе в периода от 22 януари до 15 февруари 2021 година.
За втори път в страната преброяването ще се проведе на два етапа - първият (22 - 31 януари 2021 г.) ще дава възможност за попълване на електронна преброителна карта, а във втория (1 - 15 февруари 2021 г.) ще се извършват посещения на домакинствата, сградите и жилищата от преброители.
През септември стана ясно, че планираното преброяване ще струва над 53 млн. лева.