IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мая Манолова: От 1 септември 2019 г. хората с увреждания ще останат без лична помощ

Социалната комисия в НС прие на второ четене промените в Закона за личната помощ

13:57 | 27.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Парламентарната комисия по труда и социалната политика прие на второ четене промените Закона за личната помощ, предаде БТА. Според омбудсмана Мая Манолова обаче гласуваните текстове са „пълна гавра“ с хората с увреждания. Тя посочи, че е длъжна да предупреди, че хората ще останат без личен асистент от 1 септември и това е в резултат на работата на екипа на финансовото министерство с „любезното съдействие на социалния министър“.
Това е първият закон, в който се лимитират средства и отсега се знае, че тъй като ще продължат да действат програмите на социалното министерство, до 1 септември парите ще свършат, каза Манолова. Тя допълни, че отказва да носи отговорност срещу това посегателство върху хората с увреждания. Майките на деца с увреждания посочиха, че ще търсят отговорност от премиера и ще продължат с протестите. 

Манолова съобщи, че отива да пише конституционна жалба още сега, защото това е посегателство на права. "Според предложенията на социалния министър реално личната помощ ще се финансира от парите на хората с увреждания, на тези с най-тежки увреждания. Финансовият не дава и стотинка допълнително, а социалният смята да обезпечи пари за закона като отнеме от парите на хората, които се дават за социално подпомагане и чужда помощ" каза Манолова. 

Според гласуваните днес на второ четене текстове, когато ползвател на лична помощ е дете с увреждане, което получава най-високата месечна помощ от 930 лева по Закона за семейните помощи за деца, като 380 лева от помощта ще се превеждат на кмета на общината. От думите на министър Бисер Петков за това как ще се осигури личната помощ по новия закон стана ясно, че има 71,5 млн. лева от централния бюджет, другите пари ще са от приспаднатите от семейните помощи, както и от добавката за чужда помощ за хората, които отказват да я получават за сметка на ползването на лична помощ. По думите на Манолова проблем е това, че тези 71,5 ще се ползват за програмите за асистенти и не е ясно колко от тях изобщо ще останат. Министърът също не се ангажира с прогноза и каза, че ще стане ясно на 1 септември. 

За 2019 година бяха отпуснати допълнително 150 милиона лева за хората с увреждания, но повечето пари отиват за обезпечаване на Закона за хората с увреждания и по-високата финансова подкрепа по него. 

С приетите на второ четене промени е предвидено размерът на средствата за лична помощ ежегодно да се определят със Закона за държавния бюджет за съответната година по бюджета на МТСП. Срещу това лимитиране на парите възрази остро омбудсманът Мая Манолова. Тя заяви, че този текст е и мотив да напише конституционна жалба, защото няма друга помощ по друг закон, която да е лимитирана от финансовото министерство и да не се дава според нуждите на хората. 

В крайна сметка от закона отпадна и обучението за потребителите на лична помощ как да управляват услугата. Това също разгневи омбудсмана. 

Личните асистенти ще получават през 2019 година минимална работна заплата, според гласуваните днес текстове. За 2020 година се предвижда коефициентът на часовата ставка да расте и да стане 1,2 минималната работна заплата. До 2020 година ползватели на личната помощ ще са хора с трайни увреждания с 90 и над 90 на сто трайно намалена работоспособност с право на чужда помощ, деца с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност, с право на чужда помощ, както и деца с 90 и над 90 на сто степен на увреждане без право на чужда помощ. Максималните часове подкрепа месечно са 168 часа за четвърта степен на тотална зависимост.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още