Близо 53 на сто от българите не са могли да се справят с неочаквани финансови разходи през миналата година, показват данни на Евростат. Средният показател в Европейския съюз (ЕС) за хората, които не са могли да реагират адекватно пред неочаквани парични предизвикателства през миналата година, е бил 34%.
Все пак Евростат отчита, че делът на българите, които са имали подобни проблеми през 2017 г., е намалял с 1 пр.п. в сравнение с предходната 2016 г., когато 54 на сто от сънародниците ни не са успели да реагират на финансови предизвикателства. Като цяло в ЕС делът на хората с подобни проблеми е намалял с 2,5 пр.п. - от 36,5 на сто през 2016 г. до 34 на сто през м.г.
Европейската статистика дава данни и за това колко процента от европейците въобще не могат да си позволят покупката на кола (нова или на старо) - за ЕС този показател е 7%. За България – 20%, а за Румъния – 30%.
Финансовите проблеми се потвърждават и от други данни на НСИ за някои нагласи на българите спрямо тяхното благосъстояние: около 46 на сто са били настроени негативно около ситуацията със спестяванията си, тоест нямали са възможност да заделят пари. Други 70% от българите не биха могли да изразходват голяма сума за ремонт на дома си.
Около 80 на сто от българите пък не биха могли да си купят ново жилище в рамките на една календарна година, съобщава БТА.
Само 30% или всеки трети българин би имал възможност да задели пари за покупка на предмет с дълготрайна употреба.
Най-нисък дял на жители от европейска страна, които не биха могли да се справят с финансови проблеми, е регистриран през в Малта - едва 15%, сочат данните на Евростат.
Други страни с добро финансово самочувствие относно неочакваните разходи са още: Австрия, Холандия и Люксембург - едва 20% от жителите им няма да се справят с неочаквани финансови предизвикателства.
Най-висок дял на хора с проблеми относно финансови разходи е регистриран в Латвия – 60%, Хърватия – 56%, България – 53%, Румъния – 52%, Литва и Кипър - с по 50%.
В страни с развити икономики като Италия, Испания, Великобритания и Франция делът на хората, които не биха се справили с неочаквани финансови проблеми, варира от 38 на сто за Италия - до 35 на сто във Великобритания.
Всеки четвърти жител в Румъния и всеки пети в България и Унгария не биха могли да си позволят купуването без проблеми на кола, отчита също Евростат.
Обратно, в другия край на скалата са Малта и Кипър, където едва 2% от хората не биха могли да си позволят покупка на кола, следвани от Люксембург, Италия и Франция - с по 2,5 на сто.
Като цяло най-висок е делът на хората в ЕС с финансови проблеми, които не биха могли да реагират при неочаквани парични предизвикателства сред следните категории европейци: самотните родители с деца – 60%, и при възрастните двойки над 65 години – 25%, отчита още Евростат.
преди 5 години Владислав Горанов не случайно го посочи като Кръстника. Казал си е как стоят нещата. Сега, дали това са подкупи - Цацаров да каже. Освен ако и той не се е сродил с Кръстника. Иван Костов беше прав навремето, когато каза, че България е малка страна и всички сме роднини. Толкоз малка страна сме, че Кръстника е само един. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години s3, не сме черногледи, просто имаш проблем с математиката. От 7млн. население, 2.2 са пенсионери, 3.3 са заети при средна заплата от 1107лв, а останалото са деца, инвалиди, и безработни. А сега ми обясни за новите коли и апартаменти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Да не следваш примера - чукча писател, чукча не читател?Ясно си е написано в изследването, 80% могат да си купят веднага автомобил, само 20% не могат. А 20% пък могат веднага да си купят жилище. Ясно се вижда напредъка в страната ни през последните 10г., въпреки лошото наследство което се остави от предните управления. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А бре калун,80% не могат да си куят веднага нов телефон,той ми говори за кола. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хайде да не сме черногледи, а да погледнем положителната страна на данните.Например, че сме постигнали ниво на което 80% от българите могат да си купят веднага нова кола. Че 20% от българите веднага могат да си купят ново жилище през годината, което хич не е зле. При комунизма хората чакаха с години за ново жилище, а сега 20% веднага могат да си купят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години но пък други нямат такива проблеми :))) ... цитирам :Освен министър Горанов, Десислава Атанасова, Делян Добрев, Красимир Велчев и Антон Тодоров, всички те депутати от ГЕРБ, имат апартаменти, ползвани без наем, или купени супер изгодно, през щедрия Кръстник Сариев.Това обяви Ангел Славчев. Ето какво още написа той за сдедлките.Я каква стана тя ! Щедрия ДомусОсвен министър Горанов и Още 4 депутати от ГЕРБ имат апартамента, ползвани без наем, или купени супер изгодно, през щедрия Кръстник Сариев.Това са Десислава Атанасова, която ползва 250 квадрата в Царско село отново обект на Домусчиев, и отново формален собственик е Иван Сариев.Делян Добрев пък направо е придобил имота като дарение от Сариев. Самият Сариев преди това го е купил от Домусчиев за 400 хиляди лева.Банкянският градски на Бойко Красимир Велчев пък ползва офис в Есте без наем, като той отново се води на Сариев.Най-беден от всички е анти-комунистическият рупор Антон Тодоров. Той ползва малка гарсониера от 35 кв.м. в Кошера сграда на Домусчиев точно до Есте. Отново Сариев е номинален собственик, а Тодоров ползва без наем".Накратко доста народ е получил подкупи , но май са попрекалили да минат през един и същи посредник... отговор Сигнализирай за неуместен коментар