IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Линията на бедност в област Плевен се увеличава с 8% за година

С най-висок относителен дял на бедните сред 28-те области в страната е Кърджали (29,1%), следвана от областите Сливен (28,2 на сто) и Шумен (25,8 на сто)

09:36 | 21.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Границата на линията на бедност за област Плевен нараства с 8,1 на сто спрямо предходната година. Това показват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ) за 2017 година, предоставени на БТА от Териториалното статистическо бюро (ТСБ) "Северозапад" в Плевен.

Според анализа увеличението за страната като цяло е с около 6 пункта по-голямо - 13,9 на сто. 

Относителният дял на бедното население в Плевен и региона намалява с 5,4 процентни пункта за една година. В областта според наблюдението на статистиците относителният дял на бедност при мъжете е 13,3%, а при жените – 16,3%. Разликата в равнищата на бедност по пол е 3 процентни пункта, а за страната този показател е малко по-висок – 3,1 пункта. 

Обобщените данни за 2017 г. показват, че линията на бедност в област Плевен е 314,6 лв. средномесечно на лице от домакинство, докато средно за страната е 351,1 лв. При този размер на линията на бедност под прага на бедност са били през миналата година 14,8 на сто от населението в област Плевен, а средно за страната делът е 23,4%. 

С най-висок относителен дял на бедните сред 28-те области в страната е област Кърджали (29,1%), следвана от областите Сливен (28,2 на сто) и Шумен (25,8 на сто).

Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Благоевград – 13,5 на сто, Плевен – 14,8 на сто, Разград – 15,7%, и Хасково - 17%.

Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация, поясняват от Териториалното статистическо бюро "Северозапад" в Плевен. Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение "Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)", допълват експертите. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още