Правителството и изпълнителната власт по никакъв начин не оказват натиск върху медийната среда в България. Медиите трябва да се саморегулират и самоконтролират. Това каза по Нова телевизия вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, коментирайки констатация в доклада на Европейската комисия от вчера за медийната ситуация у нас.
„Констатацията и ситуацията по отношение на доклада в медийната среда не е приятна. Самият доклад се позовава на други международни организации и изследвания. Първо натиск никъде не се споменава, а и аз съм убедена, че това не е така. Докладът по-скоро намеква, че трябва да се предприемат мерки. Заради факта, че всеки опит за промяна ще се тълкува като опит за цензура или за повече регулация, много е важно медиите сами да се саморегулират и много важен е самоконтролът и автоцензурата”, каза Захариева.
“Правителството и изпълнителната власт по никакъв начин не оказват натиск върху медийната среда в България. Критиката в доклада не е към правителството, а към автоцензурата и самоконтрола от страна на медиите”, обясни тя.
По думите ѝ вчерашния доклад на ЕК за напредъка на България показва, че българското правителство, изпълнявайки най-важните приоритети за България, не е забравило и вътрешната политика.
„Ако погледнете и ръста на доходите, разбира се, че повишаването им е цел, но и ние трябва да ги изработим тези доходи. Не случайно основна цел е създаването на добра бизнес среда, намаляването на административната тежест, повече време и пари за бизнеса, за да увеличава заплатите, по-малко бюрокрация, така че доходите нарастват по-бързо от цените според официалната статистика. Що се отнася до цените на петрола, наистина геополитическата обстановка определя ситуацията”.
Екатерина Захариева подчерта напредъка на страната ни в редица сектори в сравнение с 2007 година, когато България беше приета в ЕС.
Целта на правителството е четиригодишен мандат и ние имаме такава програма. Наистина всеки има право на свободно изразяване на позиция, включително и чрез протест, но нека да не провокираме ситуацията и да не нарушаваме закона, блокирайки основни пътни артерии, каза Захариева по повод протестите.
Докладът е положителен, обективен и коректно отчита отговорните по механизма за сътрудничество и оценка институции и ясно се подчертава необратимостта на реформите и процесите, които са в етап на наблюдение от страна на мониторинга, каза министърът на правосъдието Цецка Цачева по БНТ за доклада на ЕК.
За първи път е ясно заявено условно изпълнение на три от водещите показатели за наблюдение по три препоръки. Това е независимостта на съдебната власт, нормативната рамка и справяне с организираната престъпност. По останалите три показатели, по които продължаваме да работим, заключението е за съществен напредък и, както се казва в доклада, препоръките са близо до изпълнение.
По думите ѝ реформите у нас дават резултати, но предстои още работа по отношение на промените в съдебната система. За първи път Европейската комисия ясно заявява, че мониторингът може да отпадне, допълни правосъдният министър.
Честите избори, ако се провеждат такива, ще доведат до липсата на стабилност, което в доклада изрично, като се прави препратка към други периоди, е заявено като условие, за да продължават процесите, продължи още тя. Всичко зависи от нас, ако продължим със същите усилия и темпове с ясно разчертаните програми стратегии и пътни карти, ще стигнем до затварянето на механизма, каза Цачева.
ЕК иска да се отърве от Механизма за наблюдение, заяви по БНР евродепутатът Светослав Малинов.
"Никой не може да каже как стои мотивацията при писането на тези доклади… пожелание докладът да бъде предпоследен е изразено, но то е изразявано многократно и по други поводи преди това, а най-голямото пожелание беше на г-н Юнкер в рамките на неговия мандат да приключи механизмът. А пък непрекъснато има пожелания, даже убеденост, че ние трябва да влезем в Шенген. Това е едно пожелание, пожелание, което аз напълно споделям, само че когато за 12 години си правил промени, които засягат 3 от шестте показателя, простата математика означава, че може да си нужни още толкова години, за да направиш промени по последните три."
Малинов коментира въпроса за независимостта на съда в доклада и как това кореспондира в написаното за медиите.
"Особено тревожно за медиите е, че както се казва, какво общо има правителството с медиите, нали така? Препоръките по принцип са към правителствата, как едно правителство да помогне за независимост от медиите, особено пък да ограничава тяхната критика към съдебната власт, която е грозна и недостойна, но как да го направи, и атаките срещу определени съдии. Т.е. аз виждам в този доклад нещо, което смятам, че след десетия доклад стана ясно – Европейската комисия иска да се отърве от този механизъм, защото той е унизителен за нея и иска да прехвърли този тип контрол вече върху всички държави членки на един много по-строг, конкретен механизъм, който в момента се изготвя. Това е истината", каза Малинов.
преди 6 години Надявам се че не ставам нахален, но след това щастливо събитие за теб, защо не организираш банкет на които да поканиш всички съфоромци? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години все пак от вас се научиха :):) нема само *** да плащат :) само нас българите кучета ни яли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...а като гледам и колко минуси са ти сложили си мисля, че и в този сайт ще се понатрупат , естествено на заплатка, за да отразяват "успехите" на крадливолицемернотоборисово правителство! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това майтап ли е :) Щото някой може да не го разбере.Само вижте какво направиха "Капитал"-***.Кой вече ще посмее да пише нещо против правителството.Остана само Бивол,ама и те нещо позатихнаха напоследък.А никой не пише вече и за практиката на КФН да си затваря очите за груби нарушения на близки до властта и да удря понякога необосновани неудобните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да се поздравим с положителния доклад на ЕК. Време беше да се оцени напредъка на страната ни и стабилността която сме постигнали през последните 10г. Министър Цачева правилно оценява положителните страни на доклада, че ясно се вижда необратимостта на реформите у нас. А и министър Захариева правилно отбелязва, че у нас няма правителствен натиск върху медиите. Браво и да отпразнуваме подобаващо положителния доклад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар