Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че ролята на държавната администрация е да бъде в услуга както на хората, така и на бизнеса - да няма излишни режими и хартия. Най-ценната подкрепа от държавата обаче е образованието и това трябва да стане обединяващ приоритет за България, заяви той по време на отбелязването на Деня на металурга и на 60-тата годишнина на медодобивния завод в Пирдоп, цитиран от БТА. "Аурубис България" е домакин на празника. Дончев изтъкна необходимостта от подготовката на повече инженерни кадри, а в професионалното образование да има по-голям дял на дуалното обучение.
Вицепремиерът каза, че компанията е сред най-големите данъкоплатци и успешен чуждестранен инвеститор, а тук се намира най-мощният индустриален център на България. Тук за последното десетилетие са инвестирани над 1,2 млрд. лева, отбеляза Дончев.
Той посочи, че делът на индустрията е 28,5 на сто от БВП. Когато говорим за електролитна мед, България произвежда близо 1% от световния добив и близо 8 на сто от добива в ЕС, а когато говорим за анодна мед - делът е двоен, каза Дончев.
Социалният министър Бисер Петков, който също участва в честването, изтъкна, че предприятието е сред водещите в България не само в бранша, но и за икономиката. "Аурубис България" е пример за социално отговорна политика, обърната към работещите в компанията, които получават възнаграждения и социални придобивки, които ние на като министерство бихме искали да виждаме в повече български предприятия, изтъкна социалният министър.
Той посочи още, че инвестициите на дружеството в околната среда позволяват да има модерно производство, което не я застрашава. За десет години броят на злополуките на работното място са намалели повече от три пъти, което е впечатляващо за високо рисково производство, изтъкна още социалният министър.
По данни на Българската асоциация на металургичната индустрия в металургията 13 400 души пряко са заети, а 60 хил. - косвено. Над 4,2 млрд. лева през последните две десетилетия е инвестирала металургията, 3,8 млрд. лева е външнотърговският положителен баланс от металургията, 17 на сто от енергийното потребление в индустрията е в металургията, 9 на сто - на природния газ, 1,1 млрд. лева е добавената стойност, произвеждана в металургията.