100 000 птици ще бъдат убити в Хасковско заради птичи грип
В. Сега
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) откри две огнища на птичи грип в Хасковско. Засегнати са големи ферми в района. Около 100 000 птици ще бъдат умъртвени заради заразата. Издадена е заповед, която включва предприемане на спешни мерки за ликвидирането на огнището. Ще бъдат извършени клинични прегледи и, при съмнение, ще бъдат взети проби. Забранен е пазарът на птици и движението на продуктите от заразените животни. "След умъртвяването ще се извършват няколко дизенфекции на помещенията“, заяви директорът на Регионалната дирекция по безопасност на храните Георги Илиев в ефира на Нова тв. Забраните ще бъдат вдигнати, ако в рамките на месец няма нови прияви на болестта. “Специално този щам не е опасен за потребителите на птиче месо. В редки случаи може да се наблюдават леки грипоподобни признаци.
Отпадащите ученици намаляват за първи път от 6 г. насам
В. Сега
Голямата кампания на просветното министерство по издирване на липсващите ученици и връщането им в класните стаи, стартирала миналото лято с подкрепата на редица институции, изглежда дава първите си резултати, макар и все още твърде далеч от заложените цели. За първи път от 6 г. насам делът на преждевременно напусналите обучение млади хора в България намалява от 13.8% на 12.7%, т.е. с 1.1 процентни пункта. Това е един от изводите в Обзора на Европейската комисия за образование и обучение за 2018 г. За последните години делът на ранно напусналите образователната система младежи (между 18 и 24 г.) у нас е бил най-нисък през 2011 г. - 11.8%. Оттогава досега този процент расте с всяка изминала година и достига през 2016 г. 13.8%. М.г. тази тенденция найсетне се обръща - делът на преждевременно напусналите класните стаи се понижава до 12.7%. Резултатът безспорно е положителен, но все пак той е твърде далеч от заложената от страната ни цел през 2020 г. да сведем броя на ранно отпадащите до 11%.
Гаранционната поддържа на Северната скоростна тангента не се плаща от бюджета
В. Стандарт
Министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова съобщи по време на парламентарния контрол, че нито стотинка от бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура" не е изразходвана за гаранционна поддържа на Северната скоростна тангента (ССТ). Ремонтите ще приключат до 25 октомври. Обектът е финансиран от оперативна програма "Регионално развитие" и все още е в гаранция, а установените дефекти от гаранционен характер се отстраняват от изпълнителя за негова сметка. Фирмата няма задължение да декларира пред пътната агенция парите за ремонтите, които е вложила, защото са ангажимент на компанията. Агенцията контролира изпълнението на ремонтите.
Мария Габриел: До 2020 г. ЕК инвестира €1,5 млрд. в изкуствен интелект
В. Момитор
Европейската комисия ще инвестира в изкуствен интелект (AI) 1,5 млрд. евро, а частните и публичните пари, вложени за целта, да достигнат 20 млрд. евро. Това обяви българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел пред журналисти във Варна преди официалното откриване на високотехнологична конференция „Innowave Summit“. Конференцията се провежда за втора поредна година, но вече има славата на най-голямо технологично събитие за Югоизточна Европа.
Директорът на Софийската опера: Служителите ни не са осквернили мемориала в Хирошима
В. Монитор
Сценичните работници от Софийската опера и балет, оставили надписа „Локо София” на емблематично място в Япония, всъщност не са осквернили мемориала за жертвите от Хирошима. Всъщност със спрей била надраскана пластмасова стена, която се намирала на голямо разстояние от емблематичната сграда и ограничавала достъпа до тревна площ заради строеж. Това обясни в ефира на Нова телевизия директорът на операта акад. Пламен Карталов. Той допълни, че предизвикалите скандала са отстранени от работа, а от страна на японските власти ще им бъде наложена само глоба за дребно хулиганство. „Тази истерия тръгна от България”, категоричен бе акад. Карталов.