IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БСП: Вотът на недоверие е за погрома в здравеопазването

Нужна е конструктивна алтернатива за промяна на здравния модел, опонираха от ГЕРБ

10:18 | 19.10.18 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

БСП инициира трети вот на недоверие срещу третото правителство на Бойко Борисов за сектор „Здравеопазване“ заради погрома в здравеопазването. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на левицата Корнелия Нинова, която представи мотивите за вота в началото на дебатите по него днес.

За десет години сменихте 9 здравни министри и 8 управителя на Националната здравноосигурителна каса, обърна се Нинова към управляващите. Парите в сектора се увеличават непрекъснато, вече са 9 млрд. Лева, но 4 млрд. лева се плащат от джоба на българите. Нарушено е конституционното право за безплатно здравеопазване, продължи Нинова.

По думите й в резултат на тази политика здравеопазването не е нито безплатно, нито достъпно – 80 на сто от болниците са концентрирани в три големи града, общинските фалират с дългове от половин милиард лева, пред затваряне са редица клиники. В същото време в дворовете им изникват частни болници, които изсмукват парите от джобовете на пациентите. Понятията достъпно и безплатно в здравеопазването се заменят с връзки и пари, иначе си обречен, заяви лидерът на левицата. 

Тя посочи пред депутатите, че вотът днес е и заради лекарствената политика. Нинова посочи, че медикаментите стават все по-скъпи, евтините се изнасят без контрол, 40 на сто от парите ни отиват за лекарства при 25% по този показател в Европа, посочи тя.

Лекува се по клинични пътеки без механизъм как се остойностяват, каза още Нинова. За да се приберат парите от хората и касата, пациенти се приемат по няколко пъти в болница, без да влизат там – хоспитализациите са се увеличили два пъти – 3 милиона са вече за две години.

Оставката на кабинета се иска и затова, че лекарите бягат от страната, а положението с медицинските сестри е катастрофално, липсва профилактика, забавиха се реформите в спешната помощ. И защото правителството не връща незаконно прибраните 1,5 милиарда лева от здравни осигуровки, взети от първото правителство на Бойко Борисов, попита още Нинова от трибуната на Народното събрание.

Тя обърна внимание, че държавата не плаща и в пълен размер здравните осигуровки на деца, пенсионери и държавни служители, което е задължително по закон. И затова в касата има 1,5 млрд. лева по-малко – защото е неизряден платец държавата, каза Нинова, представяйки мотивите за вота на недоверие.

В представения модел за промени министърът и правителството не представиха секторни реформи, а проект с механизъм за увеличение на приходите в касата и то чрез допълнително натоварване чрез още плащания. Така гражданите ще плащат с четири вида плащания, каза още Нинова.

Алтернатива за здравеопазването има и БСП я предлага – да върне държавата в управлението и регулациите в сектора. За осигурените лица да има гарантиран безплатен достъп до здравеопазване, за социално слабите – държавно гарантиран минимален пакет услуги, посочи още Нинова. БСП предлага и отпадане на търговския статут на болниците, остойностяване на дейностите, недопускане на демонополизацията на касата, плащане на пълен размер на вноските за определените групи, които са ангажимент на държавата, и въвеждане на персонално медицинско досие и диференцирана ставка ДДС за лекарствата и медицинските изделия.

Нинова представи и резултатите от срещите на парламентарната група с ключови организации от сектора на здравеопазването.

Това е вот на недоверие не срещу здравния министър Кирил Ананиев, а срещу правителството на Борисов и лично срещу него, посочи Антон Кутев.

Дебатът трябва да е обмен на тези, каза Георги Михайлов (БСП). Той отбеляза, че финансирането чрез модела на клинични пътеки е слаб модел за плащане и няма да сработи, което казаха и експертите от Световната банка. Ако не пипаме гръбнака на системата, няма да постигнем успех на финансирането. Този начин изсмуква 1,7 милиарда от системата и не е ефективен. А сега и в двата модела акцентът е отново върху болничната помощ, каза депутатът.

Тежък е и въпросът с лекарствената политика, каза той. От 4-те милиарда лев от джоба 3 милиарда отива за лекарства защото реимбурсната листа на стопроцентово платени е безобразно къса. Харчат се много пари за лекарства, но от джоба на гражданите, заяви Георги Михайлов. Системата е безобразно конструирана, завърши той.

Председателят на здравната комисия и депутат от ГЕРБ Даниела Дариткова защити идейния проект за здравна реформа и акцентира върху работещите в момента работни групи от експерти, които ще „изчистят“ модела и ще излязат с нови предложения.

Секторът се нуждае от надпартиен консенсус, трябва да се правят политики за здравеопазването, а не политика от здравеопазването, каза тя.

Тя определи визията на БСП за здравеопазването като еклектичен сбор от идеи. Важно е да се остойности трудът на лекарите, но липсва финансова обосновка за промените. Вашата алтернатива звучи като лозунг от едно време, каза Дариткова. Нужна е конструктивна алтернатива за промяна на здравния модел, обърна се тя към БСП.

ДПС ще подкрепи вота на недоверие по темата здравеопазване заради безвремието в сектора и заради неслучилото се досега, заради неудържимия срив на доверие от страна на лекарите, медицинските специалисти и пациенти, каза Нигяр Джафер, депутат от ДПС и член на здравната комисия в НС. България е с най-висока смъртност в ЕС, по сърдечно-съдови заболявания също сме на челна позиция, имаме и най-ниска продължителност на живот, посочи тя. И продължи, че ще подкрепят вота и заради фалита на болниците – общинските и областните, което ще доведе в две трети от страната хората да имат ограничен достъп до здравеопазването.

Няма електронно здравеопазване – нещо, за което има всеобщо съгласие, но все още липсва, каза Джафер.

Разбирането на ГЕРБ за надпартиен консенсус е грешно. Виждаме фалшив диалог и фалшиви герои, които предизвикват медийни сензации, а не работещи модели в сектора, каза още тя.

Имате объркани и непоследователни идеи за промени, което прави средата нездравословна и неподходяща за реформа. Не сте в състояние да предприемете стъпки за промени, завърши Джафер, обръщайки се към управляващите.

Хасан Адемов от ДПС каза, че ще подкрепят вота със свои мотиви, различни от тези на левицата.

Представя ни се мъгляв силует на реформа с доминиране на финансови параметри, което не може да реши тежките структурни проблеми в сектора. С допълнителни пари проблемите в здравеопазването не могат да се решат, каза той и отбеляза, че никъде не се говори за контрол и ефективно изразходване на средствата за постигане на здравни цели.

От ДПС предлагат на първо място демонополизация на НЗОК, за да може касата да се конкурира, болниците също. Свободен достъп до болници без лимити, реално остойностяване на услугите и труда на лекарите, алтернатвни източници на финансиране, изброи Хасан Адемов предложенията на ДПС.

Обединени патриоти няма да подкрепят вота, защото е ненавременен, каза депутатът Калин Поповски.

Вотът на недоверие не е за намерения, а за тежкото бездействие в сферата на здравеопазването, посочи проф. Георги Михайлов в лично обяснение към Цветан Цветанов, който по-рано каза, че вотът на БСП е за намерения. То доведе до тежкото състояние на българското здравеопазване, за което е отговорна управляващата коалиция в момента и най-вече големият партньор в нея – партия ГЕРБ, посочи проф. Михайлов. По думите му намеренията са само част в страницата на вота на недоверие.

Капацитетът на правителството в здравеопазването се изчерпа и то трябва да си отиде, каза Георги Йорданов, депутат и зам.-председател на Комисията по здравеопазване. Той посочи, че управляващите в момента чрез министър Ананиев предлагат радикално излизане на държавата от системата на здравеопазването, радикално вкарване на пазара в нея с частни здравни застрахователи. По думите му така ще се разчита, че частния интерес ще регулира интересите на българските граждани, което не е правилно.

Мантрата, че правителството е основният длъжник на здравната система е дълбоко невярна, каза в рамките на дебата Александър Иванов от ГЕРБ. Ако имахте успешни здравноосигурителни модели, да ги бяхте въвели по време на правителството на Пламен Орешарски, обърна се той към опозицията.

Вотът на недоверие към парвителството по темата "Здравеопазване" ще бъде гласуван на 24 октомври.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:32 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още