IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България отчита най-резкия процентен спад в разходите за образование в ЕС

Според данните разходите за образование са намалели до 3,4% от БВП през 2015 г.

18:57 | 17.10.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Консолидираните правителствени разходи за образования у нас са намалели в реално изражение с 9,1% през 2016 г. Това представлява най-рязкото процентно понижение в целия Европейски съюз. Това е едно от заключенията на годишния доклад за нивото на образованието и обучението в ЕС, изготвен от Европейската комисия.

Според данните разходите за образование в България са намалели до 3,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2015 г., което е по-малко от средните за блока стойности от 4,7% от БВП.

Тенденцията се дължи на значителното понижение на „брутното капиталообразуване“, което включва инвестициите в инфраструктура и техника като сгради, компютри и други. В доклада се посочва, че това на свой ред се дължи частично на приключването през 2015 г. на многогодишната финансова рамка на ЕС за 2007-2013 г. и по-бавният старт на разходите през новия програмен период от 2014-2020 г.

„Това хвърля светлина върху обхвата, в който подобни разходи в България зависят от европейските фондове“, посочват от Европейската комисия.

Сред другите заключения на доклада е и това, че през 2016 г. разходите за предучилищно и начално образование, които традиционно не са високи за страната, се равняват на 0,7% от БВП, което представлява по-малко от половината на средното ниво за ЕС от 1,5%. Инвестициите в този дял на образованието са ключови за равнопоставеното начало на живота и впоследствие за неравенството на доходите.

„Неравенството на доходите е сред най-големите в ЕС и отражението на социално-икономическия статус на родителите върху образователното равнище на учениците е силно“, посочват още в доклада.

От Европейската комисия допълват, че е необходимо да се подобри достъпът до качествено образование и грижа в ранното детство, което обаче все още остава предизвикателство.

Процентът на деца, ангажирани в ранно детско образование и грижа, се е понижил през 2016 г. до 86,5%, като сред ромското население дялът е още по-малък – 66%. Като основна причина за това се приемат таксите за детска градина, се казва в доклада.

В същото време включването на ромското население в образователната система също остава предизвикателство. Според данните близо 60% от учениците от ромското население се обучават в учебни заведения, където всички или повечето учащи също са от този етнос.

Друг от проблемите, който засяга докладът, е и този със застаряването на учителите, като темпът, с който се случва това, е най-бързият в ЕС. През 2016 г. 49% от преподавателите в училище са на възраст от над 50 г., а 33% са на над 55 г., което означава, че близо половината от учителите в страната ще се пенсионират в следващите десет години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 12:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 2
marto1992
преди 6 години
Проблемът е, че никой не трябва да работи за 400лв. И докато има такива, които се навиват да рабоят за тия пари, без трудови договори, с пари под масата и тн... ще има некоректни работодатели и младите хора, като мене ще бягат в чужбина. Сега в същия завод заплатите са от порядъка на 1000-1500лв, а работата, която се върши е двойно по-малко. Тоест и преди 15 години е могло заплатите да са 1000-1500лв, че даже и повече.А *** не ги вини, че си гледат интереса. Така трябва! Трябва и ние да си гледаме нашия!!! Вместо помощи - данъчни облекчения за работещите родители. Самотна майка - докато не каже кой е бащата - без помощи! Като каже кой е бащата се прави ДНК тест и бащата плаща двойно издръжка на децата. Децата не ходят на училище - взимат се децата от социалните. Извършил си престъпление - без каквито и да е помощи от държавата. И така за всички - ***, българи, турци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
mrynmryn
преди 6 години
Ами като намаля населението, а по-голяма част от новородените са "***", какво очакват? Трябва една здрава реформа в образованието. Да се прави до 11 клас и последната година да е 2 месеца военно обучение и за двата пола. 2 месеца подготовка за матури и 1 месец за ориентиране към някаква кариера, срещи с работодатели и от сорта. И останалото време да си се готвят я за студентстване, я да се хващат да работят. Ако нямаш средно образование, да ти се отнемат някои права - да си на държавна работа, помощи в намален размер, нямаш право да гласуваш. В крайна сметка, няма как да не можеш да четеш и в същия момент да ти се дава правото да решаваш съдбата на държавата. Всички знаем, от 30-те %-та гласуващи, каква част са със засилена пигментация. Никакви помощи за родилки под 18 годишна възраст. Задължително сексуално образование в училище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 5
marto1992
преди 6 години
Не си в час нещо... *** се изнасят масово от България, защото могат да цуцат повече от другите страни. Тия, които решат да се върнат купуват къщите по селата и малките градове, ремонтират ги и има *** махали, които приличат на Бебърли хилс - паркирани бмв-та и аудите отпред, статуи по оградите, кичозен мрамор сложен... И това не са бароните - става въпрос за всички къщи в махалата. Защо *** след няколко години в чужбина могат да го направят това, а българите след няколко години в чужбина нямат нищо зад гърба си? Защо *** не искат да работят за 400лв, а българите работят по 12 часа за тия пари? И кой е по-глупав? Баща ми, който 2002г работеше като инженер в голям завод за 150 евро на месец и дори ходеше извънредно - "машините да не спрат" или ***, който не иска да си мръдне пръста за тия пари? Май едните образованието на народната република яко ги е "образовало" и сега се топят като народ, а другите неуки и бедни, ама се множат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още