Министерството на здравеопазването (МЗ) обяви за пореден път нова обществена поръчка за изграждането на Националната здравна информационна система (НЗИС).
Поръчката е на стойност близо 2,5 млн. лв. без ДДС и е за три обособени позиции. Предишната обществена поръчка, включваща пет обособени позиции, беше на стойност от 4,1 млн. лв. без ДДС.
Поредното рестартиране на търга се наложи, след като предишният бе спрян. Преди две седмици здравният министър Кирил Ананиев прекрати процедурата заради пропуски и нередности в обявлението. А решението за спирането ѝ бе провокирано от жалба в КЗК от фирмата "Стемо".
Първата обществена поръчка на здравното министерство включваше 5 обособени позиции, засягащи изграждането на регистри, необходими за изпълнението на системата, разработването на подсистема за електронни административни услуги, изграждане на здравно-информационен портал и единно национално електронно медицинско досие - електронен здравен запис, както и подсистема за електронна рецепта и електронно направление.
В новата обществена поръчка на МЗ има три обособени позиции - няма позиции, свързани с е-досието, е-рецептата и е-направлението. Включените позиции са разработка на е-регистри, на подсистема за е-административни услуги и изграждането на здравно-информационен портал.
Първата обособена позиция е свързана с регистрите - за изграждане на 35 регистъра за 1,19 млн. лв. без ДДС.
Втората е за електронните административни услуги и е на стойност от 891 хил. лв. без ДДС. Тя включва разработката и внедряването на нови публични електронни административни услуги, на подсистема за електронни административни услуги.
Третата е за здравен портал и ще струва 410 хил. лв. без ДДС. Включва се разработка и внедряване на система за управление на съдържанието на портала и на мобилното приложение.
Срокът за получаване на оферти е 22 ноември 2018 г., а отварянето им ще се състои на следващия ден – 23 ноември 2018 г.
Изграждането на електронна здравна система е сред приоритетите на управляващите в последните 15 години и към днешна дата тя все още не е факт. Целта е чрез електронната информационна система в здравеопазването да се постигне прозрачност в системата, да се преустановят корупционните и порочни практики.
Със стартирането на новия търг за пореден път се отваря пътят към дългоочакваното изграждане на електронна здравна система, а с това - и стартът на електронното здравеопазване.
Всички страни от здравния сектор са категорични, че тя е ключово и базово условие за осигуряването на прозрачност в разходването на средствата за здраве.