Бърза доставка на изтребителите обещава шведският концерн Saab, ако бъде избран от българската държава в рамките на надпреварата за модернизация на българските ВВС.
Както е известно, в понеделник Агенцията за отбранително имущество на Швеция (FMV) подаде в Министерството на отбраната шведската оферта за търга за нов тип боен самолет за българската армия, като то предвижда доставка на 8 нови, напълно съвместими с НАТО изтребители Gripen C/D.
Предвижда се те да са снабдени с най-новата конфигурация MS20, като тя може да бъде осигурена за българските ВВС в кратък срок, успоредно с доставката на първия самолет, който може да пристигне 24 месеца след подписването на договора. Това стана ясно на проведената днес пресконференция на шведската компания. В предложението е включено и обучение на пилотите и техниците. Според производителя по този начин ще бъдат постигнати пълни способности за бойно дежурство по мисията еър полисинг (QRA) в рамките на бюджетa.
„Gripen е модерен многоцелеви изтребител, който ще продължи да се развива за много години напред. Шведската оферта отговаря на изискванията на българското правителство относно бюджета, сроковете за доставка и способностите на новия самолет“, казва Йоаким Валин, директор „Експорт и международни отношения“ в FMV, цитиран в прессъобщение.
„Ако България избере Gripen, Saab и Швеция са готови да си сътрудничат с българската отбранителна индустрия в поддръжката на изтребителите и трансфера на ноу-хау, които ще допринесат за създаването на квалифицирани работни места“, каза Йонас Йелм, старши вицепрезидент и директор на бизнес направление „Аеронавтика“ в концерна.
Компанията вече е стартирала предварителни преговори с български фирми, които могат да бъдат поддоставчици или да участват в поддръжката на самолетите, предава Bulgaria ON AIR.
От шведския производител назоваха имената на пловдивския авиоремонтен завод „Авионамс“ - един от най-големите заводи за капитален ремонт и обслужване на летателна техника в Европа, "ТЕРЕМ - ЛЕТЕЦ" ЕООД - наследник на самолетната работилница в Божурище - първото авиоремонтно предприятие в България, панагюрската „Оптикс“, която е специализирана в конструирането и производството на оптични, оптикомеханични и оптикоелектронни възли и изделия с военно и гражданско предназначение, както и базираният в Самоков „Самел 90“, който е основан през 1964 г. като завод за комуникационно електронно оборудване за Българската армия.
Шведските компании са инвестирали в България около 200 млн. евро и са разкрили около 9000 работни места в България, каза по време на събитието посланикът на кралството у нас Луиз Бергхолм. По думите ѝ шведските компании са позитивно настроени към растящия потенциал за инвестиции в България. „Отношенията между България и Швеция са отлични. Икономическото сътрудничество между двете държави е значително, като се отчита ръст в двустранната търговия. Инвестициите от шведски компании в България се увеличават като в тези фирми са заети близо 9000 служители в България“, каза н. пр. Бергхолм.
Gripen C/D в момента е на въоръжение във ВВС на Швеция, Южна Африка, Унгария, Чехия и Тайланд. Кралското училище за тестови пилоти във Великобритания (UK ETPS) използва Gripen като бърза реактивна платформа за тестови пилоти от цял свят.