Над 60% от българите искат по-активна намеса на ЕС в здравната сфера
в. Сега
64% от българите искат Европейският съюз да се намеси по-активно в областта на социалното и здравното осигуряване на страните членки, сочи допитване на "Евробарометър". То е по поръчка на Европейския парламент и цели да провери доколко жителите на ЕС искат съюзът да се ангажира по-активно в 15 ключови области. Изследването обхваща всички страни на общността, в него са участвали 27 601 души на възраст над 15 години.
Българите са особено критични към действията на ЕС в областта на здравеопазването и социалната политика - 64% смятат, че в тази област мерките са недостатъчни, и само 25% - че те са достатъчни", отбелязват от "Евробарометър". Прави впечатление, че в другата страна от ЕС с най-големи доплащания в здравната сфера - Кипър, процентът на хората, които искат намеса от ЕС, е най-голям - над 90%. Като цяло за по-голяма намеса на ЕС в тези сектори се обявяват голяма част от жителите на Източна и Южна Европа. Средно за общността желаещите повече контрол от Брюксел са мнозинство.
Комисия „Антикорупция“ подхваща уредените мачове
в. Монитор
Председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев и министърът на младежта и спорта Красен Кралев подписаха Меморандум за сътрудничество, съобщиха от комисията „Антикорупция“.
Взаимодействието между двете институции ще бъде в няколко области: Периодични срещи и консултации по прилагането на различни антикорупционни мерки; Партньорство при обучения с цел обмен на експертиза и опит във връзка с дейности по превенция и предотвратяване на корупционни практики; Партньорство по теми и проекти от взаимен интерес – конференции, семинари, кръгли маси; Сътрудничество при организирането на информационни кампании с антикорупционна насоченост; Обмен на информация и експертиза при проучвания и анализи. По време на срещата Георгиев и Кралев са обсъдили случаите на корупция в спорта и мерките за противодействие на корупционните практики.
"Инерком България" поиска ново разрешение от КЗК да купи ЧЕЗ
в. Монитор
В групата на "Инерком България" ЕАД е било извършено преструктуриране в резултат на което, дружествата производители на електрическа енергия от фотоволтаични централи не са част от портфолиото й, съобщиха от компанията.
Поради тази причина "Инерком" е подала в Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ ново уведомление заради сделката за придобиването на българския бизнес на ЧЕЗ. От "Инерком" считат, че вече е направена значителна промяна в обстоятелствата и отстраняването на всички предпоставки и изразени опасения от КЗК по предстоящата концентрация.
Бисер Петков: Законът за социалните услуги ще подобри тяхното качество и достъпност
в. Стандарт
Новият Закон за социалните услуги предвижда да се подобри процесът на планиране на услугите на национално ниво. Акцент в проекта е повишаването на качеството на услугите, подобряването на квалификацията на професионалистите в тях и осигуряването на по-добра достъпност. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на пресконференция в Ямбол след посещението си в Комплекса за социални услуги за деца и възрастни в града.
Заедно с кмета на община Ямбол Георги Славов и народния представител Юлиян Папашимов той се запозна със служителите, потребителите и дейността на Център за обществена подкрепа „Усмивка", Дневен център за деца с увреждания „Дъга", Център за социална рехабилитация и интеграция и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи.
Започна първата официална среща на жените министри на външните работи
в. 24 часа
Започна първата официална Среща на жените министри на външните работи, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Безпрецедентният форум, който се провежда в Монреал, Канада, от вчера до днес, събра близо 20 от около 30-те жени външни министри по света. Сред тях е вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева. Жените имат водеща роля "за намирането на решения на политическите, икономическите и социалните предизвикателства, пред които нашите общества са изправени", заяви при откриването на срещата канадската външна министърка Кристия Фриланд. Тя обеща "винаги да насърчава равното представителство и спазването на правата на жените и момичетата"