Тази сутрин е подписано споразумението между Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/, Българската академия на науките /БАН/ и Синдиката "Висше образование и наука" към КНСБ за частичното излизане на института от Академията. Министерството на образованието и науката е гарант за изпълнението на споразумението.
Това обяви пред БТА бившият директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов.
„Няма да се спират 24-часовите дежурства на метеоролозите, тъй като от утре ще има вече назначен директор на НИМХ", посочи той и съобщи, че днес от НИМХ ще изпратят две кандидатури за директор на института. "Управителният съвет на БАН ще избере една от двете и утре вече ще има изпълняващ длъжността "директор" на НИМХ.”
Investor.bg припомня, че споразумението се подписва седмица, след като синоптиците заплашиха, че ще спрат работа заради липса на ръководство – нямаше кой да подписва финансови и административни документи, както и да се разпореди да се платят еленергията и комуникациите.
Проблем беше поддържането на информация за системите за ранно предупреждение, за бедствия от хидрометеорологичен характер – наводнения, проливни валежи, замърсяване на въздуха, за състоянието на Черно море.
Според споразумението функциите на Института по метеорология и хидрология трябва да преминат към изследователския институт, създаден от МС, а новата точка е, че до края на октомври Министерството на образованието трябва да внесе в МС проект за предложение за създаване на подобен институт, допълва БНР.
Към момента кандидатурата на проф. Пламен Нинов, който е заместник-директор на Института по метеорология и хидрология, е най-компромисният вариант за временно изпълняващ длъжността, стана ясно от думите на преговарящите. Синоптиците предложиха проф. и Христомир Брънзов, с които не са съгласни БАН, а пък предложението на БАН - Костадин Ганев да оглави Института временно, не е прието пък от синоптиците. В момента БАН трябва да реши коя от кандидатурите да приеме.