IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КНСБ: С до 7 лв. скача издръжката на живот на човек заради новите цени на ток и парно

Очакванията на експертите са да нарасне енергийната бедност заради диспропорцията между ръста на доходите и на цените на енергоизточниците

15:56 | 10.09.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

С 5 до 7 лв. ще поскъпне издръжката на живот на човек от домакинство заради новите цени на газа, тока и парното. Това сочат изчисленията на експертите от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за поскъпването на живота в резултат на новите цени на природния газ, топлоенергията и електроенергията, предоставени от синдиката.

След като през юни 2018 г. издръжката на живота достигна до 590 лв., очакванията са в края на годината тя да достигне размер средно на лице от четиричленно домакинство от около 595-597 лв., показват сметките на експертите от КНСБ във връзка с увеличението на цените от 1 юли на природния газ с 10,81%, на топлоенергия средно със 7,33%, на електроенергията за домакинствата средно с 2,03% (в диапазон от 1,75 до 2,78%).

С около 2,3% от началото на годината ще се повиши общата издръжка на живота заради новите цени на топло- и електроенергията. 

Експертните прогнозни оценки показват, че с около 2,6% ще нараснат необходимите разходи в групата на горивата за отопление, топла вода, осветление, поддържане на електроуредите. Тази група формира около 2/3 от разходите за поддържане на жилището и 12% от общо необходимите средства за издръжка на живота.

Най-силно засегнати ще бъдат живеещите в София, където 61,2% от жилищата са с парно отопление от централен източник. При средна сметка от 150 лв. за парно, през идващите зимни месеци столичани ще плащат повече с около 11 лв., което означава, че общо разходът за целия отоплителен сезон ще нарасне с около 55-60 лв., изчисляват от института.

Очакванията на експертите са да нарасне енергийната бедност. Като се има предвид, че около 1,2 млн. пенсионери у нас получават пенсия под линията на бедност (321 лв.) и около 75% от домакинствата в страната живеят с общ доход на 1 лице под необходимите средства за издръжка на живота (590 лв), това означава, че всяко, дори и незначително, поскъпване на живота ще свие потреблението, а броят на хората в бедност и социално изключване ще продължават да нараства, отчитат още от института към КНСБ. 

Ниската покупателна способност на доходите на българските домакинства поставя въпроса за несъразмерните цени на енергията, отчитат от института и припомнят последните данни на Евростат, според които цените в България са нараснали с 84,6% в периода между 2000 и 2017 г., докато средното им повишение в рамките на целия ЕС е било от 36%. Цените за комунални услуги, включващи цените за вода, електричество, природна газ и за жилищни наеми в България се повишават с 130,6%, докато средното увеличение за ЕС е от 57,2%, а в Германия е от 38,1%.

Нарастването на цените все по-бързо доближава страната ни до средното ценово равнище на ЕС 28, въпреки че доходите в България остават най-ниски в целия ЕС и по покупателна способност са около 2,2 пъти от средните в ЕС 28, посочват от синдиката. При високия дял на живеещи в риск от бедност и социално изключване всяко ново увеличение на цените изправя битовите потребители пред сериозни проблеми по отношение на непосилните разходи за енергия, заключават от института.

Поради острата диспропорция между доходите и цените на електро- и топлоенергията най-общите прогнози са, че ще последва продължаващо обедняване на населението, смятат от експертите от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още