IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Предстои сериозен ремонт на всички данъчни закони

От догодина ще има промени в налозите за старите коли, в облагането на награди от игри, както и корекции в декларациите на физическите лица

16:41 | 31.08.18 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Сериозен ремонт на данъчните закони подготвят от министерство на финансите. И този път, по обичайния за това управление тертип, с преходните и заключителни разпоредби на един норматив се изменят текстовете във всички данъчни закони. В случая - с корекции в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), докато миналата година беше с промени в Закона ДДС.

Според мотивите към ЗКПО промените са във връзка с необходимостта от въвеждане в националното данъчно законодателство на Директива 2016/1164 от 12 юли 2016 г. за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар, както и във връзка с усъвършенстване на данъчното законодателство и прецизиране на разпоредбите на закона с цел отстраняване на неясноти и улесняване на практическото му прилагане.

Промените ще засегнат всички данъкоплатци, които подлежат на облагане с корпоративен данък. Заедно с това обаче ще има промени в данъците за моторните превозни средства, в облагането на награди от игри, както и корекции в данъчните декларации на физическите лица. Предвижда се отпадане на данъчното облекчение за основно жилище и нови задължения на нотариусите при сделки с движимо и недвижимо имущество.

Промените в директивата са отговор на завършването на проекта за борба със свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби (BEPS) на Г-20 и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и на исканията от страна на Европейския парламент, бизнеса и гражданското общество за по-мощен и посъгласуван подход на Европейския съюз (ЕС) срещу злоупотребите в сферата на корпоративното данъчно облагане. С въвеждането на директивата в националното данъчно законодателство България ще изпълни ангажиментите си към ЕС и към ОИСР и ще спази препоръките във връзка с предотвратяване на свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби.

Правило за ограничаване на приспадането на лихвите

В директивата има правило, чиято цел е да се предотвратят практиките, водещи до свиване на данъчната основа и прехвърлянето на печалби чрез прекомерни лихвени плащания, като се ограничи приспадането на превишението на разходите по заеми. С промените в ЗКПО се отменя действащото правило за регулиране признаването на разходите за лихви на данъчно задължените лица, съгласно чл. 43, и се предлага да бъде въведено изцяло ново правило за ограничаване на приспадането на лихви, което е в съответствие с чл. 4 на Директива 2016/1164.

Така на практика всички разходи по заеми от 1 януари 2019 г. ще се регулират по реда на новото правило. На регулиране ще подлежи превишението на разходите по заеми, т.е. сумата, с която общият размер на признатите за данъчни цели разходи по заеми, превишава общия размер на признатите за данъчни цели приходи от лихви и други икономически еквивалентни приходи. В годината на отчитането им ще се признава за данъчни цели превишението на разходите по заеми само до 30% от печалбата на данъчно задълженото лице преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA). Дефакто EBITDA ще се изчислява по съвсем различен начин.

Извън регулация остават разходите за наказателни лихви за закъснели плащания и неустойки, но само тези, които не са свързани с финансиране. С цел намаляване на административната тежест за данъчно задължените лица се въвежда праг, при който ограничението не се прилага, когато превишението на разходите по заеми, определено за текущата година, не надвишава 500 хил. лева. 

Със законопроекта е предвидено пренасяне за бъдещ период, без ограничение във времето, на превишението на разходите по заеми, които не могат да се приспаднат през текущия данъчен период. За разлика от действащото правило на слабата капитализация, съгласно което непризнатите разходи за лихви се признават за данъчни цели през следващите пет години, с новото правило се предлага неограничено в годините пренасяне напред до пълното изчерпване на регулираните разходи по заеми. Въвеждането на пренасяне през следващи години на непризнатото ограничение без допълнителни условия и срокове до пълното им изчерпване е в полза на лицата и ще позволи признаване в дългосрочен план за данъчни цели на разходите за лихви във връзка с направени инвестиции.

За непризнатите разходи за лихви по реда на режима за регулиране на слабата капитализация, действащ до 31 декември 2018 г., е предвидена преходна разпоредба, съгласно която същите се приспадат по реда на новото правило за ограничаване на разходите по заеми до изтичане на 5 години след годината на непризнаването им за данъчни цели, става ясно още от мотивите.

Правило за контролираните чуждестранни дружества

Заради правилото в директивата за облагане на контролираните чуждестранни дружества чрез промените в ЗКПО се въвежда нов режим за облагане на чуждестранни образувания и места на стопанска дейност, които отговарят на условията за контролирано чуждестранно дружество. По-конкретно с цел прилагане на новия данъчен режим данъчно задължените лица първо определят своите свързани предприятия в съответствие с определението, въведено за целта, след което на базата на пряко или косвено участие в над 50 на сто от правата на глас, или пряко или косвено участие в над 50 сто от капитала, или на базата на правото да получи 50 на сто от печалбата, определят дали определено лице попада в обхвана на правилото.

Едновременно с това, за да бъдат спазени основните свободи, както и за да не се поставят пречки пред осъществяването на реален бизнес, със законопроекта е предложено правилата за облагане на контролирани чуждестранни дружества да не се прилагат в случаите, когато се извършва съществена стопанска дейност с помощта на персонал, оборудване, активи и помещения, което е доказано от съответните факти и обстоятелства, с изключение на случаите, в които контролираното чуждестранно дружество е установено в юрисдикция с преференциален данъчен режим.

Със законопроекта се въвеждат и правила за изчисляване на дохода на контролирано чуждестранно дружество.

С цел недопускане на двойно данъчно облагане със законопроекта са предвижда намаляване на данъчната основа на данъчно задължено лице с размера на включената преди това печалба от чуждестранно контролирано дружество, в случаите на получено разпределение на печалба от чуждестранно образувание, както и при разпореждане на данъчно задълженото лице с участието си в него. Също така, предвижда се и ползването на данъчен кредит от данъчно задълженото лице за данъка, платен от контролирано чуждестранно дружество.

Последна актуализация: 08:52 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 0
Shadow1
преди 6 години
Със смесени чувства съм за промените, отдавна са нужни такива в този сектор но не са достатъчно ясно описани и не мога да преценя въздействието, това което е нужно са опростени процедури и изисквания и не високи данъци които да се усеща че са справедливи за да могат хората да се фокусират върху движене на бизнеса си а не в укриването от закона
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
red6
преди 6 години
Но дано си прав. Иначе 1 основно жилище на семейство с данъчна отстъпка и след това яко жулене. На имот с по-висока данъчна оценка, по-висок данък. И тук трябва да е на категории, като при автомобилите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 6
red6
преди 6 години
Абе не е много ясно това, даже ме съмнява, че май ще стане точно обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
redcretin
преди 6 години
Айде имотите с тъмни прозорци отекоха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още