В 11-и клас ще се учи за купуването на гласове, а в 12-и - за тероризма
В. Сега
11-класниците ще учат за демокрацията, купуването на гласове и случаите на дискриминация, а 12-класниците - за трудовите и социалните права на гражданите и за глобалните проблеми като тероризъм, ксенофобия и т.н. Литературните творби, които ще изучават младежите, остават както и досега на български автори, с няколко нови произведения. Това предвиждат проектите на нови учебни програми за 11-и и 12-и клас по литература, както и по новия предмет "Гражданско образование". Вчера от МОН публикуваха проектите и на останалите 4 предмета, които ще се изучават в последните два класа на средната степен - математика, първи и втори чужд език и физическо възпитание. Преподаването по тях ще започне от учебната 2020/2021 г. С утвърждаването им се затваря пълният цикъл за осигуряване на обучението по общообразователна подготовка за учениците от 1-ви до 12-и клас, подчертаха от министерството.
Оградата срещу диви свине по румънската граница ще струва над 1 млн. лв.
В. Сега
Оградата по румънската граница, която трябва да спира преминаването на диви свине на наша територия заради епидемията от африканска чума по свинете, се оскъпява значително и стойността й ще надхвърли 1 млн. лв. До момента са изградени над 110 от общо 133- километровото съоръжение, каза вчера заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев по време на контролни проверки в района на граничните пунктове Дуранкулак и Кардам. "Предстои и подсилване на оградата с режеща тел тип "Бруно" и поставяне на отблъскващи мигриращите животни репеленти. Цялата ограда се очаква да е готова през следващата седмица", допълни заместникминистърът, цитиран от пресцентъра на ведомството си. Досега оградата е оскъпена близо 4 пъти спрямо първоначалните сметки на министерството. Само оградата струва около 400 хил. лв., а допълнителното подсилване със специална тел ще излезе още по-скъпо - поне 600 хил. лв. Така за оградата ще отидат над 1 млн. лева, съобщи Би Ти Ви в сряда. От репортажа на телевизията стана ясно, че на смяна по границата патрулират по около 100 души, оборудвани единствено с пиратки и фенерчета, невъоръжени и без радиостанции.
66% от българите са спокойни когато плащат с карта в чужбина
В. Стандарт
Нашенци все по-често пътуват в чужбина, а според проучване на един от големите картови оператори - 66% от хората, които имат банкови карти и ги използват в чужбина, са убедени в безопасността на подобно разплащане. В същото време превалутирането често се таксува с няколко процента от сумата, която сме платили, което може да го направи скъпо. Най-често плащанията с карти са свързани с резервацията в хотела и плащането на самолетния билет. Все повече българи обаче избират да ги използват по време на престоя си в чужбина. Повечето сметки са в български лева, което обаче поставя въпроса колко изгодно е да платим и няколко процента от сумата отгоре, колкото ще е таксата за превалутиране.
Четвърти опит за старт на делото срещу Румяна Ченалова
В. Монитор
Спецсъдът ще направи опит днес да даде ход на делото срещу бившата съдийка от СГС Румяна Ченалова. Това ще е за четвърти път след три предходни прекратявания. Първо делото бе внесено в СГС преди последните изменения в НПК от ноември м.г., но съдът го прекрати заради нарушения на функционалния имунитет на Ченалова и липса на престъпление. След това то отново бе прекратено и върнато този път на прокуратурата заради процесуални нарушения и неясноти. Делото влезе в спецсъда по силата на промените, според които делата срещу властта, в това число и срещу магистрати, вече се гледат там. Спецмагистратите също откриха непълноти в обвинителния акт. През март т.г. Апелативният спецсъд окончателно върнаха делото заради противоречия. Делото бе внесено от ново в съда на 19 юли.
Затягат контрола над длъжниците
В. Труд
Кабинетът прие по-строги правила за всички, които изпълняват държавни поръчки и имат задължения към хазната. В 30-дневен срок след сключване на договори на стойност над 30 хил. лв., всички които харчат държавни пари, с изключение на парламента и съдебната власт, задължително ще трябва да уведомят НАП и Агенция “Митници”. Промяната цели да повиши приходите в бюджета, като предостави възможност на приходните администрации на поранен етап – още след сключване на договора, да налагат обезпечителни мерки, които да гарантират събирането на публичните задължения на лицата – изпълнители по договори или получатели на плащания от държавни учреждения. Досега ведомствата имаха задължение да уведомяват НАП и Агенция “Митници” няколко дни преди да преведат пари на частна компания.