Министерството на икономиката да поеме регистрационния режим за лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия с и от тях по занятие. Това предвиждат промени във Валутния закон, предложени от Министерство на финансите (МФ) и публикувани на сайта на институцията.
Измененията касаят минни компании, златарски ателиета, заложни къщи и други търговци, които работят с благородни метали и скъпоценни камъни, както и с изделия от тях.
В момента в Министерството на финансите се извършва регистрация и се издават удостоверения на лицата, които извършват дейност с благородни метали и скъпоценни камъни в съответствие с изискванията на чл.13, ал. 1 от Валутния закон. Дейността е остатък от отменения Закон за сделките с валутни ценности и за валутния контрол, когато МФ е упражнявало цялостен валутен контрол в страната. Променените икономически отношения след 1990 г. изискват преосмисляне на регулаторните политики и съобразяването им със съвременните тенденции за развитие на съответната област, се посочва в мотивите към законопроекта.
Секторът на производството и търговията с благородни метали и скъпоценни камъни е значително повлиян от съвременните технологии за обработка и търговия, което налага цялостно преосмисляне на регулаторната рамка, коментират още от ведомството.
Всъщност, функциите на Министерството на финансите са основно в областта на планирането и управлението на публични средства, което е извън провеждането на държавната политика, вкл. регулация, в конкретния икономически сектор. В същото време предвиденият във Валутния закон регистрационен режим цели създаване на определени изисквания към икономическите субекти с цел регулиране на икономическите отношения и осигуряване на защита на потребителите.
Очаква се прехвърлянето на регулаторни функции към администрация с функционална компетентност в областта на разработването и осъществяването на политиката за повишаване конкурентоспособността на националната икономика и отделните стопански субекти, и която провежда и координира държавната политика за защита на потребителите да допринесе за адекватното регулиране на икономическите отношения в сектора, както и до привеждане на регулациите за защита на потребителите в съответствие със съвременните тенденции в търговията с благородни метали и скъпоценни камъни.
Тъй като от 26 януари 2016 г. България вече не е в списъка на органите на ЕС, които имат право да заверяват сертификати по Сертификационната схема на Кимбърлийския процес (чиято цел е да ограничи търговията с „кървави диаманти“ от зони на конфликт), промените предвиждат отмяна на потвърждения за внос и сертификати за износ на необработени диаманти по въпросната схема.
Предложените промени във Валутния закон няма да изискват допълнителни финансови средства, както от държавния бюджет, така и от лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия с и от тях. С предложените промени не се въвеждат разпоредби на актове на Европейския съюз, поради което не се налага да бъде изготвена справка за съответствие с европейското законодателство.
С измененията Министерство на икономиката се задължава да провежда и координира държавната политика за защита на потребителите и предприема мерки за нейното интегриране при провеждане на другите секторни и хоризонтални политики, да води политиката за повишаване конкурентоспособността на националната икономика и отделните стопански субекти, както и да разработва и предлага икономически и правни регулатори и мерки за насърчаване на икономическите субекти. Надзорът също преминава във функциите на икономическия министър Емил Караниколов.
преди 6 години А до сега какво правихте? Почесвахте се? Ама като знам, вие не можете и един бекъп да следите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар