Милионерите във властта стават все по-богати
В. Сега
Доходите на хората във властта и през миналата година са набъбнали, имуществото им - също. Това разкриват декларациите им, които Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) публикува на страницата си. Депутатът бизнесмен Делян Пеевски, който до 2013 г. притежаваше само скромен влог от 17 056 лв. и стар "Опел", става все покрупен милионер. През миналата година той е получил над 37 млн. лв. от дивиденти. Народният представител от ДПС е отбелязал, че през периода е прехвърлил акции от дружеството си "Балканска медийна компания" ЕАД на стойност 6 200 000 лв. Той разполага с пет влога в банки - три в България и два в чужбина, на обща стойност около 11 млн. лв. Спестяванията му у нас са над 4 млн. лв., 120 000 евро и над 350 000 долара. В банки извън страната държи над 2 700 000 долара и 180 000 евро. Освен това има и над 265 000 лв. в брой, получени от "продажба на акции и дивидент". В графата "Задължения над 10 000 лв." Пеевски е записал, че няма нищо за деклариране. Той е вписал и 44 580 лв., получени като депутат, въпреки че на практика не е присъствал на нито едно заседание на парламента от полагането на клетва през април м.г.
НАП съди 134 длъжници, продали фирмите си на безимотни граждани
В. Сега
Данъчните са поискали от съда да обяви за недействителни 134 сделки за прехвърляне на имущество за над 20 млн. лв., научи "Сега". Става дума за бизнесмени, които са се отървали от фирмите си, за да не плащат дължимите данъци, а държавните ревизори, умишлено или не, не са си събрали навреме вземанията. Данните са към началото на годината. През 2017 г. от проверки на физически лица, участвали в схеми за източване на ДДС и други данъчни нарушения, са установени задължения за над 216 млн. лв. Националната агенция за приходите (НАП) отскоро е започнала да води дела срещу такива длъжници, затова голяма част не са приключили. Ако съдът развали сделките, данъчните ще могат да продадат активите на нарушителите, за да си съберат дължимото. Управляващите се хвалят, че непрекъснато променят законите, за да не позволяват на данъчните измамници да прехвърлят фирмите си с неплатени задължения на малоимотни и безимотни граждани. Но пробойните в законите си остават.
Германци влагат 7 млн. в завода на на Great Wall
В. Стандарт
7 млн. евро ще бъде инвестицията в нови машини и оборудване, които германският гигант VOSS Automotive ще направи в завода в с. Баховица, Ловешко. Това стана ясно от срещата на кмета на град Ловеч Корнелия Маринова и представители на компанията. През миналата седмица германското дружество подписа дългосрочен договор за наем на площ от 12 225 кв. м. в "Баховица Индустрален парк". Именно там се помещаваше завода на "Литекс моторс", който произвеждаше китайските автомобили Great Wall. От септември до януари ще се правят архитектурни промени в халето, след това ще се инсталират новите, което ще продължи около два месеца. От шест седмици се провеждат интервюта за персонал, като от следващата седмица първият тим от служители ще замине на обучение в Германия, стана ясно по време на срещата.
Телефонни измамници подхванаха и чумата
В. Монитор
За нов вид телефонна измама предупреждават от Асоциацията на говедовъдите в България. Фалшиви ветеринари звънят на животновъди, за да ги изнудват под заплаха, че в стадото им има чума. Това разказа за "Хоризонт" Михаил Михайлов от асоциацията: "Един наш фермер приема телефонно обаждане, в което му се казва, че се обаждат от Държавен фонд "Земеделие", че стадото му е заразено с чума по дребните преживни животни, наложително е веднага държавните ветеринарни служби да вземат кръвни проби и това трябва да стане след няколко часа. След което този глас му загатва, че този проблем може да се уреди по някакъв начин, но все пак трябва да се внесе някаква сума".
Данъчните следят пратки по пощата
В. Труд
Данъчните затягат контрола върху онлайн търговията като ще следят какви суми получават гражданите при изплащане на стоки с куриерски или пощенски пратки с наложен платеж. Това ще стане с промени в Закона за пощенските услуги, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на транспорта. Всички пощенски оператори ще трябва да изискват и съхраняват идентификационни данни на граждани – податели на вътрешни и международни пощенски пратки с наложен платеж, при които на подателя на пратката сумата на пари за изпращане на стоки по пощата, ще се пази в предвидения от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс 5- годишен срок. Информация ще се пази и за упълномощените лица, които изпращат стоки по пощата.