11 института с по четвърт милион от държавата за култура
в. Монитор
Средно по четвърт милион, за да рекламират българската култура, са получили през 2017 г. 11-те български институти зад граница. Парите са отишли за издръжка за дейността им и за възнаграждения на заетия персонал, като сметките сочат, че с апетитната работа да живеят в чужбина на държавна издръжка, за да представят изкуството ни се занимават общо 31 души. Това показват данните, предоставени по искане на „Монитор“ от пресцентъра на културното министерство. Именно то отговаря за методическото и финансовото им ръководство.
Точната субсидия, предоставена през 2017 г. на институтите е 3 156 440 лв., или средно по 287 000 лева. Най-голяма сума е получил Българският културен институт в Москва – 502 771 лв., в списъка следват Дом „Витгенщайн“ във Виена – 329 797 лв., БКИ в Прага – 312 359 лв,. и Берлин с 305 578 лв. Под средната линия е този в Братислава – 273 204 лв., в Париж – 271 178 лв., в Рим – 252 683 лв., в Лондон – 248 666 лв., във Варшава – 245 179 лв., в Будапеща – 209 999 лв., а последен на опашката е институтът в Скопие – 205 026 лв. В повечето от тях щатните бройки са по 3. Изключение правят само Виена, където работят четирима души, и Лондон, Братислава и Скопие, където са по двама.
Повечето британци са за нов референдум за Брекзит
в. Сега
Болшинството от британците искат втори референдум за Брекзит за първи път след 2016 година , показва ново проучване, цитирано от британския вестник Huffington Post, съобщи "Фокус". Но докато гласоподавателите признават, че е необходимо ново гласуване за сделката за излизане на Обединеното кралство, те не са променили значително мнението си за членството на Великобритания в ЕС в сравнение с предишния референдум през 2016 година, показва проучване на социолозите от YouGov.
При допитването до повече от 1 600 души, имащи право на глас, проведено в сряда и четвъртък, 42% заявиха, че трябва да има нов референдум за окончателната сделка за излизане, докато 40% казаха, че не трябва. Проучвания през последните два месеца показваха стабилно увеличаване на подкрепата за нов референдум, на фона блокирането на законодателството за Брекзит в парламента и след представянето на плана на Тереза Мей за споразумение за напускане на ЕС.
Макрон очаква Европа да бъде изградена на три кръга
в. Сега
Френският президент Еманюел Макрон заяви в Лисабон, че очаква до 15 години Европа да бъде изградена на три кръга. Това съобщи Инвестор. бг., цитирайки световните агенции. В отговор на въпрос за визията си за бъдещето на Европа, зададен му на среща с граждани, в която участваше и португалският премиер Антониу Коща, Макрон изрази мнение, че политическото устройство ще се промени през следващите години. "Предвиждам един широк кръг, който може би ще обхваща и страни извън 27-те, нещо средно между ЕС и сегашния Съвет на Европа", заяви френският президент. Тази "широка Европа ще бъде по-малко интегрирана от ЕС, но ще държи много на ценностите си", добави той.
Най-широкият кръг ще включва, може би, като членове или чрез споразумения за по-тясно асоцииране, Турция и Русия. Ако искаме мир, трябва да се постигне стабилност с тези две сили, подчерта Макрон. Вторият кръг ще бъде "без съмнение някъде между сегашния ЕС и еврозоната", смята френският президент. Той ще има "силен единен пазар, с политика на суверенитет, търговска политика, политика в областта на изследванията и иновациите", както и с "реална свобода на придвижването във включените в него страни".
Корнелия Нинова настоява да сменя модела на управление в България
в. Стандарт
Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира идеята, наречена „Визия за България", като изтъкна, че целта ѝ е да се сложи край на порочното управление на страната, в което властта и икономиката са се сраснали. Ключов въпрос в проекта е връщането на държавата в редица отрасли, но отрече това да е национализация. По думите ѝ БСП не е антиевропейска партия, защото иска да повдигне въпроса за последтвията и условията за приемане на еврото.
Когато критикуваш властта, независимо от позицията си, върху теб се хвърля цялото мракобесие на цялата държавна машина - на този модел искаме да сложим край с „Визия за България", каза Нинова в интервю за предаването „Панорама" по БНТ.
Има модел на срастване на власт и пари, политици и олигархия, които крадат от народа си и си измислят правила, а такъв по думите на Корнелия Нинова е Закона за приватизацията, на който президентът Радев наложи вето. Тя изтъкна, че единствена БСП е гласувала срещу закона.
Арестуваха бившия арменски президент Кочарян
в. 24 часа
Арменският съд е наредил бившият президент Роберт Кочарян да бъде арестуван вчера по обвинение в узурпиране на властта, заяви адвокатът му Арам Орбелян, цитиран от Ройтерс и БТА. Кочарян, който от 1998 до 2002 г. беше вторият президент на Армения, се е явил пред съда и е бил задържан, добави Орбелян. Кочарян отхвърли обвиненията срещу себе си като политически мотивирани.
Следствието го обвини в опит да свали конституционния ред по време на събитията след изборите през 2008 г., когато президент стана Серж Саркисян.През февруари-март 2008 г. опозицията организира протестни митинги и оспори резултатите от изборите с тезата, че нейният кандидат Левон Тер-Петросян е истинският победител.
Протестите бяха разпръснати, а при сблъсъци с полицията загинаха десет души. Конституционният съд потвърди изборните резултати. На 8 май тази година Никол Пашинян, опозиционен активист по онова време, който през юни 2009 г. влезе в затвора по обвинения в подстрекателство към размирици по време на протестите след изборите, беше избран от парламента за министър-председател.