По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
Правителството даде мандат на финансовия министър Владислав Горанов да подаде официално заявление за осъществяване на близко сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ) (влизане в банковия съюз, б. ред.).
Страната изпрати и подробен проект на изменение на българското законодателство. С него София заявява своето виждане как българското законодателство трябва да бъде променено така, че да отговаря на изискванията на регламента на ЕС. Страните членки на еврозоната заявиха, че в момента, в който ЕЦБ даде положителна оценка на възможността за близко сътрудничество, ще подкрепят присъединяването на лева към ERM-2, а това е изминаването на по-голямата част от пътя към еврозоната.
Преките инвестиции в България за януари-май 2018 г. възлизат на 120,5 млн. евро (0,2% от БВП), като са по-ниски със 170,8 млн. евро (58,6%) спрямо януари-май 2017 г. (291,4 млн. евро, 0,6% от БВП). Това сочат предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). През май 2018 г. те нарастват с 5,6 млн. евро при увеличение с 62,2 млн. евро за май 2017 г.
пчи
Излишъкът по текущата сметка на България се свива със 76,4% до 47,3 млн. евро през май 2018 г. спрямо 200,2 млн. евро през същия месец на предходната година. Същевременно за първите пет месеца на годината текущата сметка е отрицателна и възлиза на 152 млн. евро (0,3% от БВП) при излишък от 16,7 млн. евро (0,03% от БВП) за януари – май 2017 г., показват данните на БНБ.
България продължава да заема трето място сред страните от Европейския съюз (ЕС) по най-ниско съотношение на държавния дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2018 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат. За периода януари-март съотношението на държавния дълг на България към БВП достига 24,1% спрямо 25,4% през последното тримесечие на 2017 г. През същия период на миналата година съотношението е било още по-високо – 28,2%.
дебт
Търговската война
Европейската комисия твърди, че работи върху списък на американски продукти, които биха могли да бъдат предмет на ответни мита, ако САЩ наложат мита върху вноса на автомобили от Европа. Освен това ЕС въведе предпазни мерки за местната стоманодобивна промишленост: тарифи от 25% се дължат за 23 продуктови категории, когато надхвърлят определени обеми на внос. Така ЕК иска да попречи на производителите от други страни да наводнят европейския пазар заради митата върху износа в САЩ. През тази седмица еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом и председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер ще пътуват за Вашингтон, за да обсъдят с президента на САЩ Доналд Тръмп възможно решение на конфликта.
На своята годишна среща на върха ЕС и Китай се договориха да настояват за реформа на Световната търговска организация (СТО). В рамките на съвместна работна група ще бъдат разработени различни предложения. Заседналите от години преговори за инвестиционно споразумение между ЕС и Китай също трябва да бъдат възстановени.
Китай подаде нов иск срещу обявените от САЩ наказателни мита за китайския внос на стойност 200 млрд. долара. От своя страна правителството на САЩ подаде жалба пред СТО срещу ответните мита, които Китай, ЕС и някои други страни наложиха върху вноса на алуминий и стомана в отговор на американските мита. Американските мерки били напълно оправдани, е мнението на Вашингтон. Но вместо да работят със САЩ някои търговски партньори били предпочели да наложат репресивни тарифи. Междувременно американският президент Доналд Тръмп намекна, че всъщност е готов да наложи целия китайски износ към САЩ. През 2017 г. Китай е изнесъл стоки на стойност около 500 млрд. долара за Съединените щати.
ЕС и еврозоната
По данни на Министерството на финансите на Германия федералната република е постигнала бюджетен излишък от 10,3 млрд. евро през първата половина на 2018 г. Това значително увеличение се дължи основно на по-високите приходи от данъци, както и на непохарчени средства, които първоначално са били предназначени за инвестиции, не напоследно място непохарчени поради липса на капацитет за планиране.
германия
Британската Камара на общините прие ревизиран Митнически законопроек („Customs Bill“) за периода след Brexit. Между другото измененията предвиждат Обединеното кралство да не налага мита върху внос от ЕС, ако ЕС ги отмени в замяна. Въпреки това митническото споразумение зависи от това дали ЕС е готов да наложи на външната си граница два различни вида мита за стоки, предназначени за Великобритания, и други, които остават в рамките на ЕС. В допълнение законът предвижда, че в Северна Ирландия не трябва да има никакви други митническите разпоредби от тези във Великобритания след Brexit. Тереза Мей обаче вече договори с ЕС законодателството на Северна Ирландия да продължи да се основава изцяло на правото на ЕС.
Европейската комисия вече отхвърли важни части от плановете за Brexit на британското правителство. Четирите основни свободи на ЕС за стоки, услуги, капитали и хора са неделими, твърди преговарящият от страна на ЕС Мишел Барние.
Европейската комисия наложи глоба на Google в размер на 4,3 милиарда евро. Компанията е нарушила конкурентното право на ЕС, като е принудила производителите на устройства с Android да инсталират предварително различни приложения на Google и да предотвратят продажбата на устройства с конкурентни операционни системи. Това е най-голямото наказание, което Комисията е налагала на едноличен търговец. Google обяви, че ще обжалва решението.
sa
ЕС и Япония подписаха общо споразумение за свободна търговия. Jefta трябва да влезе в сила през 2019 г., като елиминира, между другото, 99% от всички мита между двете икономически зони.
Водещи членове на италианското правителство потвърдиха намерението си да не ратифицират Споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (CETA). Така например Луиджи Ди Майо, заместник министър-председател и ръководител на движение „Пет звезди“, обяви, че ще блокира споразумението в парламента. Сета е временно в сила от 2017 г., но все още не е одобрена от всички държави членки на ЕС.
Китай
Според официални данни брутният вътрешен продукт на Китай е нарастнал с 6,7% през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година.
китай
Световната икономика
Международният валутен фонд (МВФ) все още очаква световната икономика да нарасне с 3,9% през 2018 г. и 2019 г. Въпреки това при летните актуализации на световната си икономическа прогноза МВФ подчерта, че растежът е станал по-неравномерен и рисковете се увеличават, главно поради търговския спор. Растежът в САЩ изглежда се ускорява в момента, докато перспективите за еврозоната, Япония и Обединеното кралство, както и в някои нововъзникващи и развиващи се икономики, се влошават.
мвф
преди 6 години Бойчо, как доказваш тезата си от подзаглавието "България подаде молба за близко сътрудничество с ЕЦБ" с текста в изложеното "Правителството даде мандат на финансовия министър Владислав Горанов да подаде официално заявление за осъществяване на близко сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ)..."?!Не се прави така в професионалната журналистика, не се приема желаното за случило се! Никъде в публичното пространство няма свидетелство за това, че след като МС е дал мандат на финансовия министър да подаде заявление, последният наистина го е подал! отговор Сигнализирай за неуместен коментар