Решението на административния съд да е окончателно по дела, по които се обжалват установени с ревизионен акт публични вземания общо в размер до 750 лв. и на физически лица до 4 хил. лв., като не се включват начислените лихви за забава, решиха днес депутатите.
Промените са третата порция от "ремонта" на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и са приети окончателно на второ четене.
Досега законодателството позволяваше решението на административния съд да подлежи на касационно обжалване по реда на АПК. Вече в нормативната уредба са регламентирани случаите, в които решението на административния съд по дела ще се счита за окончателно.
Измененията обхващат и текстове от Данъчно-осигурителния процесуалния кодекс.
Преди седмица депутатите приеха окончателно и сериозно повишение на таксите за касационните жалби за граждани.
Съгласно измененията те се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв., поскъпването за фирмите и гражданските организации пък е от 25 лева до 370 лв.
Таксата за касационно обжалване при определяем материален интерес за дружества скача с близо 900 пъти – от 5 лв. до 4 500 лв., ако делото е за интерес над 10 млн. лв. Ако спорът е за сума под 10 млн. лв., таксата скача до 1700 лв.
Държавните и общинските органи също ще плащат такси. Нейният размер е равен с този на таксата за граждани.
Добрата новина е, че таксите за първа инстанция не се променят и остават 10 лв за граждани и 25 лв за фирми и организации.
От БСП заплашиха, че ще атакуват рязкото увеличение на таксите в Конституционния съд. Според тях повишението ще ограничи достъпа на гражданите до правосъдие. Юристи коментираха пред Investor.bg,че освен заради резкия скок на таксите и спорните мотиви, с които се въвеждат, текстовете могат да бъдат атакувани и заради това, че съдебни такси се определят в закон, а не в съответната тарифа на съответния съд.