В Румъния в момента има голямо търсене на български краставици, защото местната оранжерийна продукция е вече изчерпана. Оказва се, че оранжерийните зеленчуци там до края на май вече са отгледани и продадени, а след това цяло лято северната ни съседка търси произведени в България зеленчуци и най-вече гладки краставици, съобщи БНТ.
Десетки са производителите на оранжерийни зеленчуци в близкото до Букурещ село Копачени. Край пътя на цена от 3 леи за килограм (1,50 лева) могат да се купят хубави домати. На фермерския пазар в град Гюргево продукцията си излагат производители на зеленчуци от цяла Южна Румъния. Цените на доматите тук точно кореспондират с тези на българските пазари. Само че това е валидно само за по-големите градове и веригите магазини.
В същото време на пазара за фермери в град Сливо поле близо до Русе производителите продават на чувствително по-ниски цени спрямо колегите си от другата страна на Дунава. „На дребно 1 лев, на едро 70 – 80 ст.“, казва Гюлдане Мехмедова, производител от Сливо поле.
В цяла Румъния има глад за български краставици, казват производителите. Нихат Расим от село Брестовене, община Завет, отглежда 280 дка домати и 200 дка краставици. В разгара на лятото продава всеки ден поне 3-4 тона краставици на румънски търговци, които пристигат пред фермата му с бусове. Изкупната цена на българския зеленчук за Румъния се движи в доста тесния диапазон от 55 до 70 ст.
Те ме познават вече като производител, идват с бусовете и вземат няколко тона след предварителна уговорка, разказва фермерът. За мен това не е износ, той може да го е купил от мен и да го продава в Русе, допълва той.
Нихат обаче среща огромни трудности с реализацията на доматите, въпреки че преработватели от цяла България го търсят. Изкупната цена, която му предлагат заводи от Пловдив, Враца, Плевен и Велико Търново, е между 12 и 26 ст., което изобщо не покрива разходите му. В същото време преработвателните предприятия искат доматите да им бъдат закарани на място, което силно оскъпява продукцията.
Затова Нихат се занимава и със семепроизводство, но се случва да храни с първокласни домати кравите, които отглежда. Като регистриран семепроизводител фермерът отглежда 80% класически български сортове домати, чушки и дини и 20% чужди.
Тъй като в Румъния туршиите се правят с по-големи по размери плодове в по-големи буркани, това позволява на българските фермери да продават там такива партиди след обирането на идеалните за консервиране у нас малки краставички.
На българските производители им прави впечатление обаче, че често търговците от Румъния не искат никакви документи – това според някои означава, че някъде по пазарите от другата страна на Дунав българските краставици се препродават като румънски, само че на по-високи цени.
Български домати не се търсят в Румъния вече 4-5 години. С днешна дата на много фермери им се налага да хвърлят домати или да хранят с тях животните заради ниските изкупни цени, които им предлагат българските преработватели.