Социалното предприемачество има за цел постигането на социално въздействие, а не генерирането на печалба за своите собственици. Това каза по БНТ заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Социалното предприемачество първо развива предприемачески умения в хората, които работят и могат да го организират. Второ, дава възможност наистина за трудова интеграция на хора, които иначе много трудно биха си намерили работа, поясни тя.
Социалните предприятия у нас много трудно могат да устоят на конкуренцията, затова от министерството не само с първоначалното създаване са подпомагани, но и се правят първи стъпки към първите микрокредитни схеми. Става въпрос за ниско лихвени кредити с лихва от около 3% до 25 000 евро.
От есента на тази година стартира и консултантска помощ в размер 5000 лева, за да може социалните предприятия да станат устойчиви. Общият бюджет е почти 45 млн. лева. 90% от ОП "Развитие на човешките ресурси" вече е почти договорена към различни схеми.
Целта на ОП "Развитие на човешките ресурси" е създаването на необходимата инфраструктура, както и да се осигурят заплатите в първите шест до 12 месеца.
Експерти прогнозират, че до 2021 г. социалната икономика ще произвежда 2% от БВП на България при 0,75% в момента. Възможно е и чувствително да намалее безработицата сред уязвимите групи - до два пъти.
В ЕС социалната икономика е сравнително нова, съществува от 2009 година. В момента 14 милиона души са заети в нея. В България започва да се развива от 2012 година с приемането на Националната концепция за социална икономика. Предприятията, които се самоопределят като социални в България са 4 800, но експертен анализ е установил, че около една трета от тях не отговарят на изискванията.