Оставката на социалния министър Бисер Петков е депозирана още на 11 юни и не е оттеглена, коментира самият той пред "Нова телевизия" и допълни, че от премиера Бойко Борисов зависи дали тя ще бъде приета или не.
„Аз съм се концентрирал изцяло върху работата по текущите задачи в министерството. Водим интензивен диалог с протестиращите майки, за да намерим решение на въпроса, както и по приключването на европредседателството. Днес България е домакин на голяма конференция, посветена на европейския стълб за социални права”, заяви Петков.
Според него с оставката си зам.-социалният министър Росица Димитрова е станала „невинна жертва“ за пътуването си в бизнес класа.
Investor.bg припомня, че премиерът Бойко Борисов прие оставката на Димитрова, която тя подаде заради общественото недоволство по повод участието ѝ в 11-тата сесия на Конференцията по Конвенцията за правата на хората с увреждания, която се проведе в Ню Йорк.
„Съжалявам, че тя не е част от политическия кабинет на министерството, защото е професионалист с голям хъс", заяви Петков и напомни, че правото на заместник-министрите при пътуване над пет часа е регламентирано в Наредбата за командировките и специализациите в чужбина.
"Трябваше в кратък срок да бъде командирована г-жа Димитрова за конференцията на ООН”, обясни той. Все пак предстои промяна на вътрешните правила в министерството.
Що се отнася до семейната помощ за деца с увреждания той уточни, че след промените от началото на 2017 година беше въведена нова семейна подкрепа, като за нея през миналата година са изплатени 162 милиона лева.
Бисер Петков констатира, че, въпреки отпуснатите пари, това не удовлетворява потребностите на майките и те искат Закон за социалните дейности и Закон за личната помощ.
„Тази помощ, която е в три размера, според степента на увреждане на детето, е с характер на т. нар. личен бюджет, който родителите преценяват за какво да използват, включително и за асистентска подкрепа. Явно това решение не удовлетворява всички майки, защото година по-късно те отново са на протест. С бюджета на министерството бяха допълнително насочени 81 млн. лева, с които бюджетът пое финансирането на асистентските услуги и се увеличиха т.нар. интеграционни добавки”, обясни той.
Бисер Петков поясни, че социалното министерство е помогнало на омбудсмана Мая Манолова да се разработят финансови разчети по предложения от нея закон, като са направени различни допускания. При най-нискобюджетния вариант се е очертал недостиг от 150 млн. лева, като с добавяне на различни плащания сумата расте.
Той е категоричен, че няма как да бъдат удовлетворени тези искания чрез преструктуриране на сегашните средства.
„Тук най-важното е да се намери дългосрочно и устойчиво решение, което да удовлетворява всички хора с увреждания. Майките протестират, но ние не знаем колко хора с увреждания ги подкрепят”, заяви той.
Междувременно въпреки рокадите по върха на социалното министерство палатковият лагер пред парламента на протестиращите майки остана. Към недоволните от решенията на управляващите се включиха и майки на деца с увреждания от Хасково. Родителите не одобряват оставките, според тях те няма да решат проблема.
Днес майките готвят нов протест пред НДК, където ще има международна конференция за социалните права. Те заявиха, че са там, защото искат да информират международната общност за проблемите си.
„Ние сме стигнали до решение, но това решение не намира разбиране от управляващите и национално-представителните организации”, каза демонстрантка, цитирана от "Нова телевизия".