Чуждите инвеститори вече се изтеглят от България
В. Сега
Въпреки стабилните си макроикономически показатели и непрекъснатите хвалби на правителството за бизнес средата у нас не само че няма прилив на чужди инвестиции в България, но се наблюдава и отлив. Чужди инвеститори са изтеглили 161 млн. евро от капиталовложенията си през първите четири месеца на годината, показва статистиката на БНБ. Това е една от причините за срива на преките чужди инвестиции в периода януари-април с близо 50% в сравнение със същия период на миналата година. В българската икономика са влезли 113 млн. евро от чужбина при 229 млн. година преди това. Най-големи суми под формата на дялов капитал са изтеглили от българския пазар инвеститори от Унгария - 103 млн. евро, и Италия - 43 млн. евро.
882 фирми пълнят хазната - НАП ги следи изкъсо
В. 24 часа
През 2017 г. НАП е поставила под постоянно наблюдение над 882 дружества, които имат мащабна икономическа дейност и от техните данъци зависят над 80% от събираемостта на приходите, научи “24 часа”. Тази практика продължава и през тази година. Повечето от фирмите са изрядни. Доброволно е коригиран данъчен кредит за 1 060 521 лв. За една година са извършени 9400 ревизии, които са установили неплатени данъци и осигуровки за близо 1,2 млрд. лв. 228 646 пък са били проверките, извършени от приходната агенция.
Застраховките "Автокаско" и за имущество ще поскъпват с 5% заради градушките
В. Капитал Daily
Застраховките "Каско" и имуществените застраховки срещу пожар, наводнения и кражби ще поскъпнат с поне 5%, ако бъде приет законопроектът за превенция срещу неблагоприятните събития в земеделието. Според текста, предложен от земеделското министерство, застрахователите и техните клиенти - граждани и компании, ще трябва да финансират с част от доброволните си застраховки борбата с градушките в земеделието. На застрахователите се пада да внасят 0.8% от премийния приход от автокаско, пожар и природни бедствия и щети по имуществото, за да подпомагат държавно предприятие, което от своя страна да се бори с градушките и наводненията и да обезщетява земеделските стопани. Самите фермери пък може и да не сключват застраховки за обработваемите площи, каквато е нормалната практика в останалите европейски страни.
Ядем по-евтини краставици и домати
В. Монитор
Ядем по-евтини краставици и домати. Оказва се, че през изминалата седмица оранжерийните домати са поевтинели с 1,8 на сто на сто и са се продавали по 1,67 лева за килограм. Цената на оранжерийните краставици пък е паднала с 2,4% до 1,23 лева средно за килограм. Това показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Като цяло индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро се е покачил през последните седем дни с 0,39 на сто до 1,323 пункта. От началото на май до миналата седмица индексът е паднал с 8,63%. По-малко пари сме давали и за картофи, тъй като те са поевтинели с 11,3 на сто и са се търгували по 63 стотинки за килограм на едро. При пресните картофи също има спад с 8% до 0,80 лв./кг. Цената на морковите обаче се е покачила с 0,7 на сто до 1,41 лева за килограм. Зелената салата пък се е предлагала по 0,57 лева за брой.
Пътуването до морето с 15 лв. по-скъпо
В. Монитор
Средно с около 15 лева по-скъпо ще ни излезе пътят до морето и обратно с автомобил това лято в сравнение с миналия юни, изчисляват от Съюза на българските автомобилисти (СБА). Ако сравняваме пък цените от миналия сезон, ще видим, че и тогава в началото на лятото на 2017 г. е имало скок и горивото ни е излизало отново с 15-ина лева по-скъпо в сравнение с юни на предходната 2016 г. Сметките показват, че над 126 лв. ще ни струва пътуването от София до Бургас и обратно при среден разход от 7 л/км. Изчислението е направено при цена от 2,26 лв. за литър обикновен бензин. Миналата година по това време обаче цената на бензина е била 2,02 лв. за литър, показа справка на „Монитор“ в сайта fuelo.net. С цели 30 стотинки е поскъпнал и дезелът за дванадесет месеца – от 1,98 лв. през юни 2017 г. на 2,28 лв. Най-изгодно ще излезе пътуването на газ, тъй като в момента цената на пропан-бутана е 1,01 лв., а поскъпването спрямо миналата година е само с 4 стотинки. Само в последния месец цените на бензина и дизела са се увеличили с около 0,06 лв.