Намесата на България във вътрешнополитическия спор в Македония и отказът на президента Георге Иванов да подпише бъдещия договор за името на страната е дипломатически скандал, от който трудно ще излезем чисти. Това коментира пред БНР политологът Георги Киряков.
Той добави, че ситуацията доста се е усложнила не само заради балканските ни проблеми и заради особената външна политика, която България предприема спрямо Македония и Гърция, но и заради председателството на Съвета на ЕС.
„Това, което се случи, ще даде нови аргументи, силни аргументи на западноевропейските лидери - Германия, Франция, Холандия, за това, че Балканите и особено Западните Балкани още не са готови за интеграцията към европейските институции и структури“, добави той.
По думите му в момента ЕС е на етап консолидация, която е възможно да подмине Балканския полуостров и да остави България в периферия. Ако това се случи трудно ще се измъкне в следващите години, защото никоя от основните страни в Западна Европа не е заинтересована от интеграция на поредните трудни за управление държави, обясни Киряков. Той уточни, че има предвид не само за Македония и Косово, но и Сърбия, както и Албания, като държава с особени настроения спрямо Балканите.
Политологът добави, че днешното посещение на външния ни министър Екатерина Захариева в Македония е добра новина. „Хубаво е, че започват тези совалки между външните министри на двете страни. Може би трябва да има совалки между премиерите на двете страни“, каза той.
Киряков обаче не е сигурен дали трябва македонският президент да бъде поставен в някаква изолация заради „сериозният балкански скандал“, който сътвори, но е категоричен, че процесът на интеграция на Западните Балкани трябва да продължи.
преди 6 години Ша взема да тъ почерпя една бира кат идвам у Софето :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма нищо позорно - великомакедонският национализъм трябва да бъде смазан и псевдомакедонският Дисниленд - разрушен! В това се състои и интересът на България - БЮРМ да влезе в НАТО и ЕС, където ще попадне под българска опека. Друг е въпросът, колко добрини ще донесат ЕС и НАТО и на двете държави, но тук ние нямаме думата - там сме, без никой да ни е питал - Шефът така е решил... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ББ демонстрира, че страната на която е премиер няма и не иска да има собсвени интереси. Позор отговор Сигнализирай за неуместен коментар